Kryzys finansowy ograniczył powszechny dostęp do kredytów. Banki wprowadziły bardziej restrykcyjną politykę i podniosły wymagania dla ubiegających się głównie o kredyty – hipoteczne. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytów gotówkowych, które udzielane są już od 1 tys. złotych, a najwyższą kwotę 500 tys. zł. można otrzymać w banku PKO BP (pod warunkiem przedstawienia poręczenia).

"Gotówki" to szybki zastrzyk gotówki, gdyż jak reklamuje się np. bank BZ WBK, decyzje o udzieleniu kredytu podejmowane są w zaledwie 10 minut. Krótki czas oczekiwania to bardzo istotna cecha kredytu, jednak należy przeanalizować również inne parametry i co najważniejsze nie podejmować takiej decyzji pochopnie. Szybka decyzja może nas dużo i długo kosztować.

Preferencyjna oferta dla dotychczasowych klientów banku.

O koszcie kredytu decydują głównie oprocentowanie i prowizja, a także inne opłaty takie jak ubezpieczenie. Poszukiwanie najatrakcyjniejszego kredytu należy zacząć od banku, z którego usług się korzysta. Instytucje finansowe bardzo często przygotowują specjalną, bardzo atrakcyjną ofertę dla swoich stałych klientów. Mianem takim nazywa się osoby, które np. prowadzą w danym banku, od minimum kilku miesięcy konto osobiste.

>>>Poznaj całą prawdę o kartach płatniczych

Co więcej do grona tego banki mogą zaliczać posiadaczy kart kredytowych danego banku, lokat, jednostek funduszy inwestycyjnych czy też osoby, które już posiadają i regularnie spłacają inny kredyt. Ważnym jest, aby historia danego klienta z bankiem była bez zastrzeżeń czyli np. bez opóźnień ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Bank może ale nie musi premiować lojalnego klienta. Jednak część instytucji widzi taką potrzebę i wynagradza klienta poprzez preferencyjne oprocentowanie kredytów czy obniżanie pobieranej od kredytu prowizji.

W załączonej tabeli zestawiliśmy podstawowe parametry kredytów dla stałych i nowych klientów. Jednym z najatrakcyjniejszych produktów kredytowych, pod względem oprocentowania dla obydwu grup klientów, jest oferta Banku Millennium z oprocentowaniem minimalnym równym 7,90 proc. zarówno dla stałych jak i nowych klientów. Należy jednak pamiętać, iż przedstawione wysokości oprocentowania są wartościami minimalnymi oferowanymi przez bank i najczęściej ulegają zwiększeniu. Tylko nieliczni (wysoka zdolność kredytowa, stałe dochody, dobra historia kredytowa) otrzymają niskie oprocentowanie, które reklamowane jest w spotach reklamowych.

Drugim ważnym kosztem jest prowizja. Jest to koszt kształtujący się w granicach od 0 proc. - 5 proc. kwoty kredytu. Prowizja jest pobierana z góry i może powiększać kwotę kredytu lub pomniejszać to co zostaje wypłacone przez bank do ręki. Prawie wszystkie banki, dla nowych klientów, ustaliły wysokość prowizji na najwyższym poziomie, czyli 5 proc.. Wyjątkiem jest tutaj Volkswagen Bank direct, który pobiera zaledwie 1 proc. oraz Polbank EFG, który nie pobiera żadnej prowizji.

Banki przedstawiają atrakcyjniejsze oferty dla swoich stałych klientów, ponieważ mają o nich więcej informacji (znają historię kredytową klienta). Nie oznacza to jednak, że najtańszy kredyt można uzyskać w banku, w którym posiada się ROR lub inny rachunek. Czasami oferta konkurencji jest tańsza jednak pociąga za sobą konieczność posiadania kolejnych produktów banku (np. konto w banku). Warto także zwrócić uwagę na oferty promocyjne (często bez prowizji).

Zobacz ofertę banków

Nazwa banku

Oprocentowanie dla stałych klientów

Prowizja dla stałych klientów

Oprocentowanie dla nowych klientów

Prowizja dla nowych klientów

Millennium Bank

7,9 proc.-15,9 proc.

3 proc.

7,9 proc.-16,9 proc.

5 proc.

Getin Bank

8,4 proc.-19,9

3 proc.

18,4 proc.-20 proc.

5 proc.

BZ WBK

9,99 proc.-19,99 proc.

5 proc.

11,99 proc.-19,99 proc.

5 proc.

Polbank EFG

11,90 proc.

0 proc.

11,90 proc.

0 proc.

Volkswagen Bank direct

11,95 proc.

1 proc.

11,95 proc.

1 proc.

mBank

12,8 proc.-20 proc.

1-5 proc.

12,8 proc.-20 proc.

1-5 proc.

BOŚ

13,53 proc.

3 proc.

13,53 proc.

3 proc.

PKO BP

15,99 proc.-18,99 proc.

4 proc.

15,99 proc.-18,99 proc.

5 proc.

ING Bank Śląski

16,50 proc.

3 proc.

18,00 proc.

5 proc.

BGŻ

17,80 proc.

4 proc.

17,80 proc.

5 proc.