Dziennik.plNews

Niedziela, 27 maja 2012

Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Pogoda: Warszawa Dziś

temp. 21°C

Opel zamyka fabrykę w Gliwicach

2009-09-15 | Ostatnia aktualizacja: 20:07 | Komentarze: 0 | skomentuj

Gdy tylko austriacka firma Magna kupiła Opla od amerykańskiego GM, zdecydowała o zamknięciu fabryki w Gliwicach. Na szczęście nie na zawsze. Przerwa jest konieczna, bo zakład musi ograniczyć produkcję astry II. Niestety, nawet gdy taśmy znowu ruszą, pracowników czekają zwolnienia.

Pogoda

POLSKA

Niedziela 2012-05-27

temp. min 3°C max. 22°C
opady: śladowe opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

Gliwicka fabryka Opla będzie miała dziesięciodniowy przestój. "Przerwa jest związana z zakończeniem w sierpniu produkcji modelu astra II oraz dostosowaniem produkcji do popytu" - mówi Wojciech Osoś z General Motors. Nadal nie wiadomo, w jakim stopniu polską fabrykę dotkną planowane w koncernie zwolnienia. Magna, która wraz z rosyjskim Sbierbankiem ma kupić Opla od GM i stworzyć z niego nowy koncern motoryzacyjny, zapowiedziała likwidację 10,5 tys. miejsc pracy w Europie. W Gliwicach jest zatrudnionych 2,5 tys. osób. Według przedstawicieli polskiego zakładu jest za wcześnie na spekulacje, gdyż szczegóły umowy zostaną doprecyzowane w ciągu najbliższych tygodni.

John Smith, główny negocjator ze strony GM, uważa, że umowa może być sfinalizowana do 30 listopada. Do dopięcia transakcji niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej. Tymczasem sprawa już teraz wywołuje polityczną burzę. Zdaniem Petera Mandelsona, brytyjskiego sekretarza ds. biznesu, Komisja zadba o to, by przejęcie Opla nie faworyzowało pracowników w niemieckich zakładach.

W podobnym tonie wypowiada się polski resort gospodarki. Ministerstwo opublikowało komunikat, w którym „wyraża nadzieję, że dalsze działania wobec przedsiębiorstw firmy Opel w Europie będą oparte na ekonomicznym kryterium”.

Więcej informacji: Opel zatrzyma produkcję w Gliwicach na 10 dni

p

Cezary Pytlos
Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Wiadomości Gospodarcze

    Najczęściej komentowane

    «