Niektóre banki zachęcają studentów brakiem lub minimalnym kosztem prowadzenia konta. Dzięki temu, przywiązują do siebie i wychowują przyszłych klientów, którzy po zakończeniu edukacji i utracie przywilejów zapewnią bankowi regularne wpływy. Należy jednak pamiętać, iż dostępne oferty są różnorodne i nie zawsze tanie. Prześledzimy dostępne opcje dla studenta w tym: konta studenckie, młodzieżowe i najbardziej popularne, ogólnodostępne konta.

Konto młodzieżowe, studenckie, a może klasyczny ROR?

Coraz więcej osób zanim otrzyma status studenta, jest już aktywnych w świecie bankowości. Jeśli i ty posiadasz już konto młodzieżowe, to albo możesz korzystać z niego w dalszym ciągu (BZ WBK Konto <30, dostępne dla osób od 13 do 30 roku życia) lub będziesz mógł zamienić swoje dotychczasowe konto na inne, ale również darmowe (mBank – izzyKONTO, dostępne dla osób od 13 do 18 roku życia, może zostać zamienione za zgodą klienta na ogólnodostępne eKONTO).

Oczywiście nigdy nie zabraknie osób stroniących od banków, trzymających oszczędności pod poduszką i realizujących przelewy w placówkach bądź też na poczcie. Biorąc pod uwagę korzyści jakie niesie chociażby sama bankowość elektroniczna a także funkcjonalność kart płatniczych do konta, warto wybrać konto dostosowane do studenckich potrzeb.

Rachunki studenckie przeznaczone są dla osób uczących się, do 26 roku życia. Po tym okresie dochodzi często do automatycznej zmiany regulaminu konta i przedłużenia współpracy, np. w banku PKO BP, gdzie Superkonto Student zostaje przekształcone w Superkonto, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków.

Koszt prowadzenia rachunku.

Ze względu na ograniczony budżet studenta w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na koszt prowadzenia rachunku. Większość banków nie pobiera za to żadnych opłat lub likwiduję tę opłatę pod pewnymi jednak warunkami (patrz tabela). Niestety zdarzają się wyjątki: Kredyt Bank, ING Bank Śląski, Millennium Bank nie uznają żadnych promocji i regularnie pobierają do 2 zł. miesięcznie za prowadzenie konta.

Opłaty za przelewy zewnętrzne.

Kolejnym ważnym, szczególnie dla młodych ludzi, parametrem jest koszt przelewów dokonywanych przez Internet. Większość banków nie pobiera opłat za rotację pieniędzy pomiędzy wewnętrznymi rachunkami, ale już za przelewy na rachunki innych banków można zapłacić 50 gr. W przypadku, wybranych przez nas w porównaniu, kont , nie poniesiemy opłat za przelewy zewnętrzne w: MultiBank, mBank, CitiHandlowy, BPH i LUKAS Bank.

Korzystanie z karty do konta.

Wybierając konto, nie można zapomnieć o karcie do konta, której funkcjonalność idealnie zaspakaja potrzeby studenta (wybieranie pieniędzy z bankomatu, dokonywanie płatności bezgotówkowych). Większość z analizowanych przez nas Banków nie pobiera opłaty z tytułu wydania karty do konta, pobierane są natomiast, najczęściej miesięczne, opłaty za korzystanie z karty. Można ich uniknąć wykonując określoną ilość transakcji bezgotówkowych (tak jest w ING Bank Śląski, LUKAS Bank, MultiBank).

Bezpłatna wypłata gotówki z bankomatu.

Dostępność bankomatów, z których można bezpłatnie wybrać gotówkę to czynnik, który ma niebagatelne znaczenie dla każdego studenta. Banki nie pobierają opłat za korzystanie z wewnętrznych bankomatów lub terminali określonych sieci (patrz tabela), z którymi mają wynegocjowane preferencyjne warunki. Słono jednak może kosztować korzystanie z bankomatów zewnętrznych, za co można zapłacić od 1zł aż do 6 zł lub ponieść koszt prowizji wynoszący nawet 3 proc. wartości transakcji.

Decydując się więc na konto osobiste, warto odpowiedzieć sobie na pytanie "Z jakich transakcji na koncie będę najczęściej korzystał?" Znając odpowiedź, łatwiej będzie wybrać produkt, oferujący wybraną funkcjonalność po najniższym koszcie, bądź też w najbardziej praktyczny sposób.

Wybierz konto dla siebie w naszym Centrum Finansowym:

Bank

Nazwa konta

Opłata miesięczna ( w PLN)

Przelewy przez internet (w PLN)

Darmowe bankomaty

Wypłaty z obcych bankomatów (w PLN)

Opłaty za korzystanie z karty (w PLN)

mBank

eKonto

0

0

Euronet, cash4You, eCard i BZ WBK

5

0

MultiBank

MultiKonto Jestem

0

0

MultiBank, Euronet, BZWBK, Cash4You, eCard

5

0 lub 1 zł/m-c (1)

LUKAS Bank

LUKAS e-konto student

0

0

Lukas Bank, BZ WBK, bankomaty zlokalizowane w placówkach Lukas Banku

1,5 proc. min. 2 zł

0 lub 1 zł/m-c (2)

CitiHandlowy

CitiOne Direct

0 (5)

0

Citi Handlowy, eCard i Euronet

0 zł pierwsza wypłata w miesiącu, 5,99 zł kolejna w danym miesiącu.

2,99 zł/m-c

BPH

Konto Sezam <26

0

0

BPH, Euronet

6

2,50 lub 5,50 /m-c (6)

BZ WBK

Konto <30

0

0,5

BZ WBK oraz terminale placówek partnerskich

Millennium - 1 zł; pozostałe - 5 zł

1 lub 3 /m-c (3)

PKO BP

Superkonto Student

0 lub 2,5 zł (4)

0,5

PKO BP

3 proc. nie mniej niż 5 zł

20 /rok

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Student

2

Brak opłat obowiązuje do 28.12.2009

ING Bank Śląski

Euronet - 1 zł; pozostałe -3 proc kwoty wypłaty, min 5 zł.

0 lub 3 /m-c (7)

Kredyt Bank

Ekstrakonto Student

2

0,4

Invest Bank, Cash4You, Euronet oraz bankomaty Banku Polskiej Spółdzielczości i zrzeszonych z nim banków spółdzielczych oznaczonych logo "Twoja sieć"

2 proc min. 4

1 / mc

Bank Millenium

Konto Osobiste Student

2

0,50

Milennium

Cash4You i BZ WBK - 1 zł, pozostałe - 5 zł

20 zł / rok

(1) opłata jest zwracana, jeżeli w miesiącu kalendarzowym zostaną rozliczone i zaksięgowane transakcje bezgotówkowe dokonane daną kartą na kwotę łączną min. 500 zł.
(2) opłata nie jest pobierane w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych, które zostały zaksięgowane na rachunku klienta w danym mieisącu kalendarzowym na łączną kwotę min. 300 zł.
(3) Opłata 3 zł. pobierana jest w przypadku nie rozliczenia przez Bank w poprzednim miesiącu kalendarzowym co najmniej 3 transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu karty.
(4) w promocji do 31 października przez pierwsze 6 miesięcy opłata nie jest pobierana. Opłata nie jest pobierana także od dzieci których jeden z rodziców posiada rachunek Platinium.
(5) Ogólnodostępne konto, którego miesięczna opłata w przypadku studentów do 26 roku życia z aktualną legitymacją studencką, na mocy Pakietu Korzyść zostaje obniżona z 6,99 zł do 0 zł.
(6) W przypadku nie rozliczenia przez Bank minimum 4 transakcji bezgotówkowych w poprzednim miesiącu kalendarzowym dokonanych przez posiadacza/ użytkownika dowolną posiadaną kartą (w tym kartą kredytową), dodatkowo pobierana jest opłata w wysokości 3 zł.)
(7) opłata 3 zł. pobierana od 29.09.2009 r., jeżeli brak transakcji bezgotówkowych na kwotę min 100 zł dokonanych kartą debetową wydaną do rachunku i rozliczonych przez Bank w okresie miesiąca liczonego od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca.

p