Możliwe, że we wrześniu rozpocznie się przetarg na budowę terminala pasażerskiego dla lotniska Modlin - poinformował Piotr Okienczyc, prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin. Jak dodał, terminal ma być nowym budynkiem, obsługującym 1,5 mln podróżnych.

Jeśli procedura przetargowa będzie przebiegała bez problemu, to budowa terminala ruszy już wiosną 2010 r. Zakończenie prac planowane jest natomiast na przełom 2011/2012 r. Obecnie, lotnisko czeka na audyt Urzędu Lotnictwa Cywilnego. "W ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni spodziewamy się audytu ULC. Jest on potrzebny, aby wpisać Modlin do rejestru lotnisk" - przekazał Okienczyc.

>>> Oto dziesięć najgorszych lotnisk świata

Do tej pory na lotnisku pomalowano drogę startową, trwa remont hangaru dla samolotów oraz przygotowywany jest teren pod działaność lotniczą. Lotnisko w Modlinie ma być gotowe na Euro 2012. "Lotnisko jest w programie Euro 2012, jako jeden z elementów wspomagających przedsięwzięcie, ale Euro nie jest samo w sobie celem. Celem jest drugie lotnisko dla Warszawy obsługujące tanich przewoźników, linie czarterowe" - podkreślił Okienczyc.

Lotnisko cywilne w Modlinie powstanie na bazie działającego wcześniej lotniska wojskowego. Od nowa zbudowany będzie m.in. terminal pasażerski, parkingi, platforma do odladzania samolotów. Port będzie obsługiwał część ruchu lotniczego dotychczas kierowanego na warszawskie Okęcie, głównie samoloty tanch linii, czarterowe i towarowe. Koszt inwestycji to ok. 400 mln zł, z czego 76 mln zł dołoży UE.