Karta kredytowa stanowi bardzo popularny i funkcjonalny instrument finansowy, szczególnie w okresie wakacji. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których za korzystanie z karty kredytowej zapłacimy więcej. Po pierwsze warto uważać, by nie przekroczyć przyznanego limitu kredytowego. Sytuacja taka może wystąpić, kiedy nie ma kontroli nad wydatkami i świadomości, że to źródło gotówki również może się wyczerpać . Przekroczenie limitu obarczone jest dodatkową opłatą, która w zależności od banku kształtuje się w wysokości 15-40 zł. Warto przed wyjazdem sprawdzić saldo i ewentualnie spłacić część zadłużenia aby powiększyć limit.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest kradzież karty. Ostrożność zalecana jest szczególnie posiadaczom kart z paskiem magnetycznym, gdyż przy płatnościach rzadko wymagane jest pokazanie dodatkowego dokumentu ze zdjęciem. Warto wiedzieć, że w restauracjach należy płacić za pomocą przenośnych terminali, gdyż bardzo często w takich okolicznościach dochodzi do kopiowania paska magnetycznego i w konsekwencji kradzieży. W przypadku kart wymagających podania kodu pin, pod żadnym pozorem nie można przechowywać go zapisanego na kartce w portfelu oraz podawać osobom trzecim. Co więcej znając swoje szacunkowe wydatki, można przed wyjazdem ustalić dzienny limit. Warto zanotować numer telefonu, pod którym w razie potrzeby możemy szybko zgłosić zaginięcie karty. Możemy także zabrać ze sobą drugą kartę, aby w przypadku kradzieży nie być pozbawionym dostępu do pieniędzy.

>>> Zobacz, kto zapłaci za twoje wakacje

Przed wyjazdem na wakacje warto posiadać kartę, która oferuje, w przypadku kradzieży lub zagubienia, ubezpieczenie. Karty kredytowe Citibanku są ubezpieczone od tego typu zdarzeń – jeśli w przeciągu 72 godzin zgłosi się utratę zaginionej karty, nie trzeba się obawiać utraty pieniędzy (miesięczny pakiet ubezpieczeniowy kosztuje 6,50 zł). W przypadku kart eurobanku -(Visa Classic i Visa Gold) oraz kart PKO BP podobne ubezpieczone działa krótszym czasie - odpowiednio 48 i 24 godziny. W PKO BP koszt takiego ubezpieczenia to 4 zł (bezpłatnie dla kart Visa Gold, Platinium, Infinite), w Eurobanku nie poniesiemy dodatkowych kosztów za ten pakiet ubezpieczeniowy.

Dodatkowe opłaty i koszty w kartach kredytowych

Bank

Karta

Koszt przekroczenia limitu kredytowego

Wygenerowanie nowego PINu

Opłata za wydanie nowej karty (w razie utraty starej)

Prowizja za wypłatę z bankomatów za granicą

Citi Handlowy

Visa Silver

0 zł

0 zł

0 zł

3 proc., min. 7 zł

Invest Bank

Visa Classic

40 zł

15 zł

15 zł

3 proc., min. 10 zł

Allianz Bank

Allianz Visa

30 zł

0 zł

12 zł

3 proc., min. 7 zł (brak prowizji za przewalutowanie)

mBank

Compensa Visa

30 zł

0 zł

15 zł

3 proc. min. 10 zł

Kredyt Bank

Visa Classic

25 zł

0 zł

30 zł

3 proc., min. 9,95 zł

PKO BP

Standard PKO Vitay

35 zł

0 zł

0 zł

3 proc., min. 10 zł

Polbank EFG

Srebrna karta komfortowa

5 proc. przekroczenia kwoty limitu, nie mniej niż 39 zł

10 zł

15 zł (0 zł w przypadku)

3 proc., min. 10 zł

Lukas Bank

Visa Silver

10 proc. kwoty przekroczenia limitu nie mniej niż 40 zł

8 zł

25 zł

4 proc., min. 10 zł

Odpoczniesz od kredytu mieszkaniowego, zapłacisz większą ratę

Jeśli ktoś chciałby zrobić sobie wakacyjną przerwę od spłaty zaciągniętego kredytu, może skorzystać z wakacji kredytowych dających możliwość obniżenia raty kredytu lub całkowitego jej przesunięcia w czasie. W większości przypadków banki pozwalają na przesunięcie jednej, całej (zarówno części kapitałowej i odsetkowej) raty raz w roku. Dla przykładu całej raty czyli kapitału wraz z odsetkami możemy nie płacić przez 1 miesiąc w Millennium Banku, PKO BP czy Ge Money Banku. W tym ostatnim dla świeżo upieczonych rodziców bank proponuje nawet do 3 miesięcy przerwy w spłacie rat, a podstawowym warunkiem aby je uzyskać jest złożenie wniosku o odroczenie spłat w terminie 6 miesięcy od daty urodzenia dziecka lub od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu o przysposobieniu dziecka oraz niezaleganie z ratami w ostatnich 6 miesiącach.

>>> Założysz lokatę, dostaniesz samochód

W przypadku kredytów mieszkaniowych możliwe jest zawieszenie na kilka bądź kilkanaście miesięcy tylko części kapitałowej, co oznacza, iż w początkowym okresie spłaty kredytu w ratach równych gdzie odsetki stanowią największą część raty, przy miesięcznej racie 3000 zł zawieszenie w spłacie kapitału przyniesie nam około 500 zł „oszczędności”. Nie jest to dużo ale nawet taka ulga może być pomocna np. podczas urządzania mieszkania. Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym mogą potrwać nawet do 18 miesięcy w całym okresie kredytowania (w BZ WBK czy Pekao maksymalnie 6 miesięcy), ale jednorazowo nie mogą przekroczyć 12 miesięcy. Niestety w obu przypadkach, wakacje dotyczą jedynie części kapitałowej, tzn. że część odsetkowa musi być regularnie uiszczana. Osoby korzystające z tej formy, muszą liczyć się ze wzrostem kosztów kredytu bowiem po okresie karencji w spłacie trzeba ten „odroczony” kapitał zapłacić wraz z doliczonymi odsetkami.

Podsumowując temat wakacji kredytowych widać, że za wakacje w spłacie kredytu prędzej czy później zapłacimy, bo jeśli nie prowizją i wyższymi odsetkami od zawieszonego kapitału, to po prostu kredyt będzie płacony przez nas dłużej.

Porównanie wakacji kredytowych przy kredytach hipotecznych

Bank

Długość dostępnego okresu tzw. wakacji kredytowych

Czy zawieszeniu ulega spłata kapitału

Czy zawieszeniu ulega spłata odsetek

Pekao

6 miesięcy (2 razy w okresie kredytowania, nie częściej niż raz na 5 lat)

TAK

TAK

BOŚ

36 miesięcy

TAK

NIE

Bank Pocztowy

12 miesięcy (do 18 miesięcy w całym okresie)

TAK

NIE

Kredyt Bank

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Alior Bank

6 miesięcy (do 60 miesięcy w całym okresie)

TAK

NIE

BZ WBK

6 miesięcy, raz w okresie kredytowania

TAK

NIE

Lukas Bank

1 miesiąc (po roku spłaty)

TAK

NIE

p