Z raportu CEE Property Group wynika, że najbardziej odporna na spadki jest Warszawa. W ostatnich trzech miesiącach ceny wynajmu w stolicy spadły o 4 proc. (w skali całego półrocza 8 proc.) - średnia stawka za mkw. wynosi 46 zł. Za dwupokojowe mieszkanie zapłacić trzeba 2,3 tys. zł miesięcznie (stanowią one niemal połowę ofert). 10 proc. na rynku to kawalerki, które są jednocześnie najdroższe (ok. 50 zł za mkw.)

W Krakowie za metr kwadratowy zapłacimy ok. 37 zł (o 3 proc. mniej w porównaniu do I kwartału). Tak jak w stolicy najbardziej dostępne są lokale dwupokojowe (48 proc.).

>>> Używane mieszkania są coraz tańsze

Liderem spadków jest Poznań. Ceny w stolicy Wielkopolski drugi kwartał z rzędu spadają najszybciej - przez ostatnie pół roku aż o 17 proc. (w II kwartale o 6 proc.) Za dwa pokoje zapłacimy więc około 1,5 tys. zł. Taniej jest również w Trójmieście. Ceny zmalały o 6 proc, do 34 zł za metr.

Nie zmieniła się za to sytuacja we Wrocławiu. Po zauważalnym spadku w I kwartale, średnie stawki za wynajem utrzymują się na poziomie ok. 38 zł za mkw.

Korzystny trend może się jednak odwrócić z początkiem roku akademickiego, kiedy wraz z powrotem studentów wzrośnie liczba poszukujących mieszkań do wynajęcia.