Przez pierwsze półrocze 2009 r. banki zarobiły nieco ponad 4,3 mld zł, dwa razy mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - czytamy na gazeta.pl. Przyczyną tak dużego spadku są problemy klientów, zarówno indywidualnych jak i firm, z terminową spłatą zaciągniętych pożyczek. To zmusza banki do zawiązywania potężnych rezerw - na koniec czerwca wyniosły one ponad 5,7 mld zł (rok wcześniej - zaledwie 1,5 mld zł).

>>> Premie bankowców przewyższyły zyski banków

Poza tym, banki zarobiły dużo mniej na wymianie walut. Przez pierwsze sześć miesięcy wypracowały z tego tytułu zaledwie 347 mln zł, 13 proc. tego, ile udało się im zarobić rok wcześniej. Dlaczego? Polacy coraz mniej interesują się kredytami hipotecznymi w walutach obcych, a niektóre banki (Millennium, Kredyt Bank czy DomBank) zupełnie wycofały je ze swojej oferty.

By walczyć z tymi niekorzystnymi zjawiskami, banki szukają na potęgę oszczędności. Po pierwsze tną zatrudnienie. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że od stycznia pracę w bankowości straciło niemal 3 tys. osób. (obecnie w sektorze finansowym pracuje 178,3 tys. osób). Co ciekawe, rośnie liczba placówek bankowych - na koniec czerwca było ich ponad 15 tys.