Jeśli chcesz wynająć mieszkanie, przełom czerwca i lipca na najlepszy moment, by spokojnie poszukać lokalu, które spełni nasze wymogi, w tym także finansowe. To dobry okres zwłaszcza dla tych, którzy nosili się z zamiarem wymiany dotychczas wynajmowanego mieszkania na inne - czytamy na Money.pl.

Z najnowszego raportu opublikowanego przez portal Wynajem.pl wynika, że nadal najwięcej płacimy za mieszkanie w stolicy. W maju średni koszt wynajmu metra kw. w Warszawie wynosił 46 zł. We Wrocławiu płaciliśmy o 8 zł mniej (38 zł), w Trójmieście o 11 zł (35 zł) a w Krakowie aż o 12 zł (34 zł). Średnia cena za metr kw. spadła w Poznaniu (z 31 zł w kwietniu do 30 zł w maju).

>>> Wynajmij dom, a nie mieszkanie

W Warszawie średnia cena wyniosła w maju 46 zł, czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Jednak już od początku tego roku czynsz w stolicy spadł o niemal 10 proc. Dziś za wynajem lokalu o powierzchni 50 metrów kw. płacimy około 2,3 zł, podczas gdy w styczniu o ponad 250 zł więcej.Mieszkańcy Warszawy najchętniej wynajmują mieszkania, których cena zawiera się w przedziale 2-3 tys. zł (42 proc.). Co piąta oferta dotyczy lokali o miesięcznym czynszu poniżej 2 tys. zł.

Średnia cena najmu metra kw. nie zmieniła się także w Krakowie. I w kwietniu i w maju krakowiacy płacili średnio 34 zł. Od początku 2009 r. mieszkania na wynajem staniały o 10,5 proc., dziś za 50-metrowe mieszkanie trzeba zapłacić około 1,7 zł. W ofercie przeważają mieszkania o czynszu poniżej 2 tys. zł (niemal 70 proc.). Te stosunkowo niskie czynsze to wyjątkowo dobra wiadomość dla studentów, którzy dominują na krakowskim ryku najmu.

>>> Zobacz, gdzie najtaniej wynajmiesz lokal

Niespecjalnie zadowoleni z sytuacji na rynku najmu mogą być natomiast mieszkańcy Wrocławia. I choć średni czynsz jest niższy o niemal 7,5 proc. w porównaniu do stycznia (38 zł za metr kw. wobec 41 zł), to jednak ceny utrzymują się na wysokim poziomie i są najwyższe zaraz po Warszawie. Miesięczny koszt wynajmu 50-metrowego mieszkania to wydatek rzędu 1,9 zł.

Z kolei niższymi cenami mogą cieszyć się mieszkańcy Poznania. Średnia cena w maju spadła w porównaniu do kwietnia o 1 zł (z 31 do 30 zł). Oznacza to, że wynajmując mieszkanie o powierzchni 50 metrów kw., zapłacimy 1,5 zł. W ofercie przeważają mieszkania o czynszu poniżej 2 tys. zł (niemal 80 proc.).

>>> Ceny wynajmu spadły, ale niedużo

Jedynym miejscem, w którym odnotowano wzrost cen najmu w maju jest Trójmiasto. Na podstawie ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl zaobserwowano wzrost czynszu z 33 zł metr kw. w kwietniu do 35 zł w maju. Niemal połowa mieszkań, które można wynająć w tym regionie, kosztuje poniżej 2 tys. zł.