"Ceny domów wyłamują się z generalnego trendu spadkowego, który dotyczy rynku nieruchomości i jest to bez wątpienia zaskoczenie. W żadnym z miast nie mieliśmy do czynienia ze spadkiem średniej ceny domów do 150 metrów kwadratowych, ani w skali kwartału ani w skali roku" - można przeczytać w raporcie Expandera. Nie zmienia to jednak faktu, że kupno domu wiąże się z mniejszymi kosztami, niż nabycie mieszkania.

"W przeliczeniu na metry kwadratowe domy są znacznie tańsze niż mieszkania. W przypadku domów do 150 metrów kwadratowych cena metra kwadratowego jest średnio o 25 procent niższa niż mieszkań, w przypadku domów od 200 do 300 metrów jest to różnica 60 procent. Kupno domu jest więc nadal atrakcyjną alternatywą w porównaniu z mieszkaniem." - twierdzi Marta Kosińska z Szybko.pl.

>>>Oto ukryte koszty zakupu mieszkania

Niestety na kupnie domu, nie zaoszczędzimy tak wiele, jak jeszcze w czasie najwyższej hossy na rynku nieruchomości. "Spadające ceny mieszkań sprawiły, że dysproporcja pomiędzy ceną metra domu i mieszkania znacznie się zmniejszyła." - podaje Expander w swoim raporcie.

Najwięcej na różnicy cen skorzystają mieszkańcy Krakowa i Lublina. Przy zakupie lokalu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, w przypadku gdy klient zdecyduje się na dom, może on zaoszczędzić odpowiednio 47 i 42 proc. ceny.

W przypadku lokali o powierzchni 300 metrów kwadrtowych, nie tylko Kraków i Lublin, ale także Białystok mają najatrakcyjniejsze różnice w cenach. Kupując dom można w tych miastach zaoszczędzić odpowiednio: 87 proc., w przypadku miasta Kraka oraz nawet 93 proc. w dwóch pozostałych.

>>>Kredyty hipoteczne są coraz droższe

Różnica procentowa pomiędzy ceną metra kwadratowego mieszkania i domu o powierzchni 150 m2

Warszawa

19 proc.

Wrocław

22 proc.

Kraków

47 proc.

Poznań

32 proc.

Białystok

21 proc.

Katowice

14 proc.

Szczecin

18 proc.

Lublin

42 proc.

Łódź

9 proc.

źródłó: Raport Szybko.pl i Expandera

Różnica procentowa pomiędzy ceną metra kwadratowego mieszkania i domu o powierzchni 300 m2

Warszawa

50 proc.

Wrocław

75 proc.

Kraków

87 proc.

Poznań

63 proc.

Białystok

93 proc.

Katowice

41 proc.

Szczecin

53 proc.

Lublin

93 proc.

Łódź

38 proc.

Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera