Izba Skarbowa w Warszawie wyjaśniła, w jaki sposób telepracownik powinien rozliczać się ze swoim pracodawcą w związku z wykorzystywaniem urządzeń biurowych będących własnością lub współwłasnością pracownika.

W analizowanym przypadku podatniczka będzie zatrudniona w formie telepracy. W ramach wykonywanej pracy korzysta z: części lokalu mieszkalnego (stanowiącego współwłasność z mężem), jak i prądu i oświetlenia; telefonuTelefony komórkoweAllegro.pl - Sprawdź jak niskie są nasze ceny!www.allegro.pl stacjonarnego i internetu (zarejestrowanych na telepracownika i jego męża); telefonu komórkowego, komputera i drukarki (zarejestrowanych na telepracownika). Podatniczka zamierza rozliczać się z pracodawcą za ponoszone koszty w ramach wykonywania telepracy oraz związane z nią wydatki.

Zdaniem warszawskiej izby refundacja kosztów telepracownikowi związana z zapewnieniem łącza internetowego, używania prywatnego, telefonuKomórki - Ceneo.plPierwsza porównywarka na rynku Ceny, opinie, recenzje, forumwww.Ceneo.pl stacjonarnego, komórkowego (na podstawie billingów), komputera, drukarki będących własnością telepracownika oraz zwrot kosztów związanych z zakupem komputera, drukarki, materiałów biurowych, takich jak papier, tusz, jak również refundacja częściowych kosztów dotyczących opłat za mieszkanie i elektryczność stanowi przychód w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używanie przez pracownikówSzukasz pracowników?Zostaw ogłoszenie w GazetaPraca.pl, największym serwisie rekrutacyjnym.GazetaPraca.pl przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Zatem po spełnieniu wskazanych warunków kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od PIT.

Wiecej na ten temat w dziale Podatki www.gazetaprawna.pl

Aby przedmiotowe zwolnienie miało zastosowanie, wysokość ekwiwalentu musi odzwierciedlać wydatki poniesione na ten cel. Podstawą wypłaty ekwiwalentu będą dowody potwierdzające i dokumentujące wykorzystywanie prywatnych urządzeń na rzecz pracodawcy. Tym celom służy faktura oraz wydruk połączeń telefonicznych (billingi), którego uzyskanie pozwala na wyeliminowanie rozmów prywatnych telepracownika.

Sposób ustalenia i wysokości ekwiwalentu za korzystanie z prywatnych urządzeń telepracownika powinny być określone w zawartym porozumieniu, regulaminie lub umowie.

Uzyskanie od pracodawcy refundacji kosztów nabycia sprzętuHellHound- sprzęt fitnessSprzęt do siłowni. Atlasy bieżnie , rowery, orbitreki, ławki i inne..www.hellhound.pl komputerowego i drukarki oraz częściowych kosztów dotyczących opłat za mieszkanie będzie u telepracownika przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2009 r. (nr IPPB2/415-1553/08-2/MK)