Zapowiedziane działania miałyby sprawić, że deficyt budżetowy, który teraz stanowi 9,2 proc. PKB, za cztery lata wyniesie tylko 3 proc.

- Prezydent Barack Obama chce osiągnąć cel, redukując koszty okupacji Iraku, podnosząc podatki dla najbogatszych Amerykanów i usprawniając administrację rządową - powiedział w sobotę anonimowy przedstawiciel administracji. Oczekuje się, że prezydent przedstawi główny zarys tego projektu w poniedziałek, podczas spotkania w Białym Domu, dotyczącego polityki fiskalnej. Obama poruszy też ten temat we wtorek, podczas swego pierwszego wystąpienia przed Kongresem.

Oficjalnie będzie musiał przesłać projekt do Kongresu w czwartek, w niespełna tydzień po podpisaniu ustawy o pakiecie pomocowym, który ma zasilić gospodarkę 797 miliardami dolarów ze skarbu państwa, co powiększy jeszcze z pewnością gigantyczny dług narodowy.

Redukcja deficytu budżetowego ma wyniknąć z realizacji planów wyborczych Obamy, który obiecał wycofanie większości amerykańskich oddziałów z Iraku w ciągu 16 miesięcy. Założył też, że pozwoli wygasnąć w 2010 roku ulgom podatkowym, jakie prezydent Bush wprowadził dla osób zarabiających ponad 250 tys. dol. rocznie, co oznacza, że najzamożniejsi Amerykanie zaczną płacić wyższe podatki. Prezydent obiecał też, że poszuka oszczędności w wydatkach administracji, rezygnując między innymi z programów rządowych, które okazały się nieefektywne.