"Ujawnienie tych umów między przedsiębiorcami a bankami, między bankami działającymi w Polsce a bankami zagranicznymi, to (...) oczyszczenie atmosfery i naprawienie tych szkód, żeby nikt potem na przyszłość nie popełniał tego typu błędów" - powiedział Pawlak.

Jak dodał wicepremier, warto byłoby wiedzieć, "kto wyciągnął z naszej gospodarki kilkanaście czy kilkadziesiąt miliardów dolarów i kto się wzbogacił na tym kryzysie". Pawlak powiedział również, że dobrze byłoby dowiedzieć się, jak "polskie banki zostały namówione do tego, żeby tego typu struktury sprzedawać". "Być może postulat ujawnienia tych umów będzie najlepszym argumentem do tego, by szybko i rozsądnie doprowadzić do ugody, która nie niszczy polskich firm" - powiedział Pawlak.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu tygodnia będzie gotowy harmonogram działań rządu w sprawie pomocy firmom, które podpisały z bankami umowy na opcje walutowe.Wyjaśnił, że chodzi o pomoc m.in. organizacyjną - wtedy gdy firmy będą dochodziły swoich praw.