Prezydent podpisał nowelizację ustaw o podatkach dochodowych, która przewiduje między innymi zastąpienie ulgi meldunkowej nową ulgą mieszkaniową oraz umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości darowanej żywności.

Od nowego roku znika obecna ulga meldunkowa. Będzie ulga mieszkaniowa, zgodnie z którą nie zapłacimy podatku od sprzedanego mieszkania. Ale pod warunkiem, że byliśmy w nim zameldowani przynajmniej rok, zaś pieniądze ze sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczymy na zakup innego mieszkania, domu lub gruntu budowlanego.

Reklama

Warto działać charytatywnie

Wreszcie są zachęty dla przedsiębiorców, którzy wspierają organizacje dobroczynne. Wartość darowanej żywności będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Do tej pory bardziej opłacało się wyrzucić żywność na śmietnik, bo urząd skarbowy pobierał od takiej darowizny podatek.

Reklama

>>> Przeczytaj o piekarzu, który zapłaci karę, bo rozdawał biednym chleb

Jeżeli przedsiębiorca zaliczy w koszty uzyskania przychodu wartość darowanej żywności, nie będzie mógł już zaliczyć jej do darowizn, które podlegają odliczeniu od dochodu. Zmienią się także zasady przekazywania jednego procenta - podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Organizację taką będzie można wskazać także w korekcie. Trzeba ją będzie złożyć najpóźniej do końca czerwca.

Nowelizacja liberalizuje zasady tzw. ulgi odsetkowej, która pozwala na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu (pożyczki), zaciągniętego na budowę domu lub mieszkania. Ulga ta obejmie także kredyty refinansowe, zaciągnięte na spłatę kredytów mieszkaniowych.

Reklama

Podatnicy będą mogli skorzystać z nowych zwolnień podatkowych. Nie zapłaci się podatku od pomocy finansowej, udzielonej w związku ze zdarzeniem losowym. Z podatku będą też zwolnione dochody z nagród uzyskanych przez podatników za wybitne osiągnięcia, w części przekazanej na cele pożytku publicznego.

Ułatwienia prorodzinne

Zmiany dotyczą również ulgi prorodzinnej (na dzieci). Będą z niej mogli korzystać nie tylko rodzice i opiekunowie prawni, ale także rodzice zastępczy. W ustawie o PIT mają się znaleźć nowe zasady dotyczące preferencyjnego rozliczenia podatkowego osób samotnie wychowujących dzieci.

Inne nowe rozwiązanie zakłada, że od użyczonej nieodpłatnie nieruchomości podatek zapłaci tylko jej użytkownik, z podatku zostanie natomiast zwolniony jej właściciel. Z kolei w koszty podatkowe będzie można wliczyć wydatki na zaniechane inwestycje.

Nowelizacja znosi obowiązek odprowadzania - w przypadku rozliczenia za ostatni miesiąc podatkowy - podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w grudniu firmy muszą płacić zaliczkę nie tylko za listopad, ale także za grudzień.

Nowelizacja obejmuje ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wchodzi w życie 1 stycznia 2009 roku.