Zwykłe złote i platynowe karty dają użytkownikom dostęp do wysokich limitów kredytowych, usług dodatkowych, pakietów ubezpieczeniowych. Z prestiżem bywa różnie, skoro złotą kartę można już otrzymać, legitymując się zarobkami w wysokości 3 tys. zł miesięcznie, a platynową – 8 tys. zł.

W zasięgu ręki klientów private bankingu leżą dodatkowo karty, którym prestiżu nie sposób odmówić: Master- Card World Signia, Visa Infinite czy Centurion – czarna karta używana od lat m.in. przez Jamesa Bonda, agenta 007 Jej Królewskiej Mości.

Kryteria uzyskania są postawione bardzo wysoko. Dość powiedzieć, że najczęściej o taką kartę nie można wnioskować… to bank wysyła do klienta zaproszenie, jeśli uzna, że na nią zasługuje.

Karty adresowane są do najbogatszych użytkowników, którzy potem aktywnie z nich korzystają. Dokonują transakcji na duże kwoty, dlatego muszą mieć wysokie limity kredytowe. Najczęściej klient może negocjować limit kredytowy, a górne ograniczenie może sięgać nawet 1 mln zł dla Visa Infinite.

Zaletą tych kart jest też stosunkowo długi okres zwolnienia z odsetek od kredytu w karcie: 51 dni dla World Signia i aż 55 dni dla Visa Infinite. Jeszcze dłuższy okres bez odsetek mają karty Centurion – 56 dni i Diners Club – 59 dni.

Jeśli użytkownik zdecyduje się skorzystać z kredytu w karcie to może liczyć na lepsze niż standardowe oprocentowanie. Najbardziej elitarne karty kredytowe mają oprocentowanie negocjowane, a jeśli nawet nie, to i tak jest ono przynajmniej trzy punkty procentowe niższe niż oprocentowanie masowych prestiżowych kart.

Posiadanie hiperprestiżowej karty musi jednak kosztować. Opłata za wydanie Visa Infinite to 700 zł, jeszcze więcej musi zapłacić osoba, która uzyska World Signia – 900 zł. Zdecydowanie najdroższą kartą jest Centurion, bo roczna opłata wynosi 1000 dol. Platynowe karty przygotowane specjalnie dla klientów private bankingu kosztują zwykle rocznie 250 – 500 zł.

W zamian za wysokie opłaty użytkownik otrzymuje usługi dodatkowe na najwyższym poziomie. Posiadacze kart elitarnych często podróżują, więc przygotowano dla nich różnego rodzaju udogodnienia. Korzystają z programu IAPA, który zapewnia system zniżek w hotelach i wypożyczalniach samochodów na całym świecie. Z kolei dzięki programowi Priority Pass drzwi do ekskluzywnych komfortowych poczekalni na lotniskach stoją przed nimi otworem. Diners Club ma nawet sieć swoich saloników na lotniskach, przeznaczoną dla posiadaczy ich kart. Właściciele Centuriona mogą liczyć na podwyższenie statusu biletu lub wręcz bezpłatny bilet w niektórych liniach lotniczych. Po przybyciu do hotelu dostaną pokój, którego standard będzie automatycznie podwyższony. Ze względu na status posiadaczy kart szczególnie ważne jest ich bezpieczeństwo. Dlatego do kart dodawane są rozbudowane pakiety ubezpieczeń. Począwszy od podstawowego ubezpieczenia od nieuprawnionego użycia karty i rabunku gotówki podjętej przy użyciu karty, poprzez ubezpieczenie w podróży zapewniające pokrycie kosztów leczenia, pomocy prawnej czy odszkodowanie za opóźnienie lotu lub utratę bagażu.

Posiadanie karty daje również ubezpieczenie od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysokie są limity odpowiedzialności: posiadacz karty Centurion oraz podróżująca z nim rodzina objęci są ubezpieczeniem pokrywającym wydatki na leczenie w nagłych przypadkach aż do 6,5 mln dol.!

Do kart dołączone jest również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które pokryje wszystkie ewentualne szkody wyrządzone przez użytkownika. I tutaj znowu limity odpowiedzialności pozwalają posiadaczowi spać spokojnie: dla Visa Infinite to 150 tys. euro, a dla karty Centurion aż 2,6 mln dol.

Do elitarnych kart przyznawany jest również specjalny pakiet usług dodatkowych zwanych Concierge. Jeden telefon do konsultanta wystarczy, by uzyskać informacje o służbie zdrowia, bieżących wydarzeniach kulturalnych i sportowych czy porady dotyczące organizacji podróży. Użytkownik karty może liczyć na pomoc w sytuacjach awaryjnych: gdy zatrzaśnie kluczyki w samochodzie lub będzie potrzebował skorzystać z usług specjalisty w domu: elektryka, hydraulika czy ślusarza. Tutaj również wystarczy telefon, a konsultant zajmie się organizacją usługi, a kosztami obciąży rachunek karty. Dedykowani specjaliści pomogą w wyszukaniu sprawdzonego warsztatu naprawczego czy pomocy drogowej.

W ramach usług Concierage można również zlecić rezerwację stolika w restauracji, pokoju w hotelu, zakup i dostawę biletów do teatru czy na mecz lub organizację podróży. Tego typu pakiety usług zapewniają posiadaczowi karty kompleksową, całodobową pomoc porównywalną z pracą osobistej sekretarki.

Przy szybko rosnącym gronie posiadaczy złotych kart karty naprawdę elitarne mogą wkrótce stać się jedyną metodą na uzyskanie miana prawdziwego VIP-a. Wszyscy, którzy marzą o takiej karcie, muszą zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie zapewni im ona wyższego statusu, lecz… jedynie go potwierdzi. Kolejność jest bowiem taka: najpierw trzeba być naprawdę bogatym i prestiżowym klientem, a dopiero później można liczyć na którąś z elitarnych kart.