Chlebowski poinformował, że rozmawiał o tym z wicepremierem i prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem oraz szefem klubu poselskiego ludowców Stanisławem Żelichowskim. "Być może uda się właśnie w tym ostatnim tygodniu debaty gospodarczej w Sejmie przedstawić rządową <mapę drogową> związaną z przyjęciem w Polsce euro" - powiedział.

Z kolei wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska, która przedstawiała dziś w Sejmie informację rządu o przygotowaniach do wprowadzenia w Polsce wspólnej europejskiej waluty, powiedziała, że "mapa drogowa" wejścia do strefy euro zostanie przedstawiona w najbliższych dniach. "Rada Ministrów i minister finansów pracują bardzo intensywnie nad nią" - oświadczyła wiceminister.

Zajdel-Kurowska zapewniła, że zawirowania w świecie globalnych finansów nie opóźnią przyjęcia euro przez Polskę. "Sytuacja ta powinna się w pełni ustabilizować na początku 2009 roku" - podkreśliła.

>>>Premier przekonał NBP do euro

W ocenie Zbigniewa Chlebowskiego wszystko wskazuje, że wprowadzenie euro będzie wspólnym porozumieniem ministra finansów Jacka Rostowskiego i prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka.

Przypomniał, że planowana data wprowadzenia euro to 1 stycznia 2012 roku. "Przynajmniej takie są plany, takie są założenia rządu" - zaznaczył.