Renta socjalna - co to jest i komu się należy?

2008-07-03 14:54 | Aktualizacja: 18:36

Bardzo wiele pytań kierowanych do ZUS dotyczy rent socjalnych. Dlatego eksperci Zakładu postanowili dokładnie opisać, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie.
Renta socjalna jest świadczeniem, które przysługuje osobom zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej, pełnoletnim i całkowicie niezdolnym do pracy, z zastrzeżeniem, że owa niezdolność do pracy musi być skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego przed ukończeniem 18 roku życia (albo przed ukończeniem 25 lat, w przypadku osób uczących się i studiujących).

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS, ale podstawą do przyznania renty socjalnej może być także aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przed 1 października 2003 r. lub aktualne orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, wydane przed 1 września 1997 r.

Renta może być przyznana na stałe, jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.

Renta socjalna nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności, ma ustalone prawo do renty rodzinnej (a nawet części tej renty) w wysokości przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Świadczenie nie przysługuje również osobom posiadającym nieruchomości rolne o powierzchni powyżej 5 ha. przeliczeniowych.

Renta socjalna przyznawana jest na wniosek, w stałej wysokości, wynoszącej 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Do renty socjalnej wolno dorabiać, ale tylko do granicy 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego progu wypłatę renty ZUS musi zawiesić. Warto pamiętać, że za przychód uważa się nie tylko wynagrodzenie za pracę czy z tytułu np. umowy zlecenia, ale również kwoty pobranych zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, świadczeń rehabilitacyjnych i wyrównawczych, zasiłków i dodatków wyrównawczych oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Osoba pobierająca rentę socjalną jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomieniem może być zwykłe pisemne oświadczenie. Jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, należy też przedstawić zaświadczenie wystawione przez płatnika składek.

Artykuł opracowany przez ekspertów centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Źródło: dziennik.pl
Wypowiedzi: 4
 • ~moni2014-05-21 02:28

  Renta socjalna nie ma pisze dla kogo lub jaki ma ozeczenie. Trzeba wskazuje czy jest nie zdolny cały lub części, czy da leczyć O to dwa pkt z wyniki da czy nie. renta niejest samo jak emerytura.

 • ~elka2013-03-19 09:35

  czy osoba ktora ma 21lat jest zdrowa ma prawo pobierac rente socjalna ,tak jest w jastkowie w gops moze ktos wie jakie trzeba zlorzyc papiery ,a moze wystarcza znajomosci.

 • ~basia2011-08-05 14:06

  moj syn ma 19 lat i sie uczy ma orzeczenie w stop umiarkowanym czy moze sie starac o rente lub inneswiadczenie

 • ~marzena2011-06-03 16:22

  mam stopien umiarkowany 04-0,czy nalezy mi sie jakas renta?i gdzie skladac czeba dokumenty?czy tylko nalezy sie zasilek pielegnacyjny z gops?


Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV