14 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów, podnoszące akcyzę na papierosy z 80,87 zł do 91 zł na tysiąc sztuk. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że papierosy podrożeją przez to o ok. 15 - 17 proc. Jednak palacze nie odczują tego od razu.

"W poprzednich latach podwyżka akcyzy była zauważalna dopiero po kilku miesiącach, ponieważ firmy sprzedawały najpierw papierosy z zapasów po starych cenach" - wyjaśnia Hubert Zawadzki, rzecznik firmy tytoniowej Philip Morris Polska.

Jednak to wcale nie uspokaja polskich palaczy. "Po podwyżce rocznie wydam prawie 550 zł więcej, może więc warto zawczasu zaopatrzyć się w większą ilość po starej cenie" - zastanawia się 34-letni Tomasz Grzegorczyk z Warszawy, który wypala dziennie paczkę papierosów.

Tegoroczna podwyżka stanowi kolejny etap stopniowego dochodzenia do poziomu opodatkowania w Unii Europejskiej, na co mamy czas do 2009 roku. Według unijnego prawa minimalna stawka akcyzy nie powinna być niższa niż 64 euro na tysiąc sztuk papierosów.