Stare książeczkowe dowody będą ważne tylko do końca marca. Jeżeli nie złożyłeś wniosku do końca grudnia... nie masz szans, by dostać nowy dowód przed początkiem kwietnia. A to oznacza, że złamiesz prawo. Każdy obywatel ma bowiem obowiązek mieć ważny dowód osobisty.

Od 1 kwietnia czekają cię więc kłopoty. Policja za brak możliwości wylegitymowania cię może złożyć do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie grzywną lub nawet pozbawieniem wolności na okres 1 miesiąca. Utrudnienia będą czyhać na ciebie na każdym kroku: nie kupisz telefonu komórkowego, mieszkania, nie założysz konta bankowego, nie wypłacisz z banku pieniędzy i nie zaciągniesz kredytu. Nie załatwisz formalności w żadnym urzędzie ani u notariusza. Można mieć tylko nadzieję, że niektóre przynajmniej urzędy będą uznawały legitymowanie się paszportem. Pocieszeniem niech będzie to, że urzędy nie zapowiadają sięgnięcia do kieszeni spóźnialskich. Nie wprowadzą kar pieniężnych dla tych, co złożą wniosek dopiero w nowym roku.

Po 1 stycznia nie można też przekraczać granicy kraju bez nowego dowodu. Podróżni mający zaświadczenie o złożeniu w terminie wniosku o nowy dowód nie będą mieć jednak problemów.