Tegoroczne limity wynoszą:

– kwota obrotu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia od VAT – 50 tys. zł (w 2007 r. było to 39,7 tys. zł)

– obrót uprawniający podatnika VAT do korzystania ze statusu małego podatnika – 3014 tys. zł (w 2007 r. – 3180 tys. zł)

– kwota prowizji uprawniająca do korzystania ze statusu małego podatnika – 113 tys. zł (w 2007 r. – 119 tys. zł.)

– wartość WNT uprawniająca do wyłączenia od podatku VAT – 50 tys. zł (w 2007 r. – 39,7 tys. zł.)

– limit dla sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju – 160 tys. zł (w 2007 r. – 139 tys. zł)

Stare stawki zostają

Polska wraz z innymi nowymi krajami Unii Europejskiej dostała zgodę Rady UE na stosowanie preferencyjnych stawek VAT aż do końca 2010 r. Będzie u nas więc obowiązywała stawka zerowa na książki, 7-procentowa dla posiłków w restauracji oraz 3-procentowa na produkty rolne (mleko, mięso, jaja itp.).

Budownictwo mieszkaniowe jak dotąd

W końcu grudnia dostaliśmy od UE prawo do utrzymania do 2020 r. preferencyjnej 7-procentowej stawki VAT również na budownictwo mieszkaniowe. Za późno jednak było na zmianę ustawy. Dlatego od stycznia tego roku będzie obowiązywać ostatnia nowelizacja ustawy obejmująca obniżoną stawką tzw. budownictwo społeczne. Dotyczy to budowy, remontu lub przebudowy nowych mieszkań o metrażu do 150 mkw. i domów do 300 mkw. Rozporządzenie ministra finansów ma jednak rozszerzyć prawo do obniżonej stawki na wszystkie mieszkania, niezależnie od metrażu.

Niższy VAT obejmie także roboty budowlano-montażowe i konserwacyjne (np. naprawa zepsutej windy).

Nie obejmie natomiast infrastruktury towarzyszącej (dróg dojścia i dojazdu, zieleni, małej architektury, przydomowych oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych, cieplnych, elektroenergetycznych, gazowych, telekomunikacyjnych i kanalizacji). Tu obowiązuje 22-procentowy VAT.

Pomoc charytatywna z dokumentacją

Darczyńca charytatywnie przekazujący żywność na rzecz organizacji pożytku publicznego będzie mógł zapłacić mniejszy podatek. Podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa darowizny, o ile nie jest ona wyższa niż cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Aby tak ustalać podstawę opodatkowania, darczyńca musi jednak prowadzić szczegółową dokumentację dostawy.

Łatwiej o piękny uśmiech

Wyłączone z opodatkowania 7-procentową stawką VAT i objęte zwolnieniem od podatku zostaną sztuczne zęby i protezy dentystyczne oraz usługi techników dentystycznych. Zapewne przez to nie stanieją, ale może nie zdrożeją.