Polska na 125. miejscu w światowym rankingu podatkowym

VB/PAP | 2007-11-22 08:37 | Aktualizacja: 17:58

Nie jest tragicznie, ale cieszyć też się z czego polscy przedsiębiorcy nie mają. Nasz system podatkowy - czyli i wysokość podatków, i sposób rozliczania się z fiskusem - należy do najgorszych na świecie. W rankingu firmy PricewaterhouseCoopers nasz kraj uplasował się na 125. miejscu wśród 178 państw.
Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują Malediwy, Singapur i Hong Kong. Spośród krajów UE w pierwszej piętnastce znalazły się tylko trzy: Irlandia (6. miejsce), W. Brytania (12) i Dania (13). W grupie nowych krajów UE niższe notowania niż Polska mają tylko Węgry (127.) i Rumunia (134). Na ostatnich miejscach uplasowały się: Republika Kongo, Ukraina i Białoruś.

Według autorów raportu, na zyski firm wpływają nie tylko stawki podatkowe, ale także sposób, w jaki rozliczamy się z fiskusem. Im bardziej jest on skomplikowany, tym jest on droższy. Po prostu: albo zatrudnisz specjalistę, albo narazisz się na ryzyko popełnienia błędu w zeznaniu podatkowym. A błąd to kara finansowa.

Zdaniem Katarzyny Czarneckiej - Żochowskiej z PricewaterhouseCoopers największym problemem dla polskich przedsiębiorców są skomplikowane przepisy podatkowe. Z uzyskanych od biznesmenów informacji wynika, że statystyczne polskie przedsiębiorstwo musi zapłacić w ciągu roku 41 podatków. Obliczenia, wypełnianie formularzy i dostarczanie ich fiskusowi zajmują biznesmenom co najmniej 418 godzin rocznie.

W raporcie zawarte są również propozycje koniecznych zmian. Najważniejsze jest uproszczenie administracji, wprowadzenie e - deklaracji, a Polakom szczególnie zależy na uproszczeniu systemu podatkowego.

Ranking (Paying Taxes 2008) opublikowała firma rachunkowa i konsultingowa PricewaterhouseCoopers (PwC) w partnerstwie z Bankiem Światowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

VB/PAP

Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV