Energa zdmuchnie wiatraki. Państwowe firmy wojują ze sobą, a reszta branży drży przed bankructwem

| Aktualizacja:

PGE Energia Odnawialna, Relax Wind Park, Megawatt Baltica, C&C Wind, Wind Invest, EOL – to tylko niektóre z firm, którym umowy na zakup zielonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia zielonej energii produkowanej na farmach wiatrowych, unieważniła właśnie gdańska Energa.

wróć do artykułu
  • ~cypis
    (2017-09-12 17:29)
    zrobić ściepę narodową i kupić bombę wodorową
  • ~zefirek ba łtycki
    (2017-09-12 17:53)
    ....ciekawe czy w fermach wiatrowych na Pomorzu mają udziały politycy peło.......????????????
  • ~a hoj
    (2017-09-12 18:54)
    Chodzi o to ciemna maso, żeby nas truć naszym "złotem".
  • ~ściema
    (2017-09-12 19:00)
    Bo to taka ekonomia , opłaca się jak dopłacą nam 80 % kosztów , cała ta zielono wiatrowa energia to lipa bo kto będzie ciągle dopłacał , a cha jest wyjście podnieść rynkową cenę energii o minimum 50 % .
  • ~Jabis
    (2017-09-12 19:06)
    Jakaś denna PISożenada ... tu pisuje? Pozom neandertalczyków ... tylko tyle PISom zostało? Brrry?
  • ~KAROLEK
    (2017-09-12 19:53)
    KAROLINA BACA COŚ TAM JESZCZE , KŁAMLIWA SUKA - PRZEINACZA FAKTY . TO ENERGA PORZĄDKUJE ZŁODZIEJSKI RYNEK - ILE TAM MUSIAŁO KAPNĄĆ MILINÓW ŁAPÓWEK DO SPRZEDAJNYCH URZĘDASÓW ? PRZYDAŁBY SIĘ FELUŚ DZIERŻYŃSKI - BY PORZĄDEK W RP .
  • ~hiuny
    (2017-09-12 20:41)
    Pobiezny artykul napisany przez polmozga. Z uwagi na koniecznosc zapewnienia stalych dostaw pradu bloki weglowe i tak musza byc w gotowosci. Energetyka odnawialna nie jest alternatywa bo nie jest pewna.
  • ~Karmen
    (2017-09-12 21:47)
    Sprawność energetyczna węglowej elektrowni to ok. 30%. 70% energii z spalonego węgla grzeje wodę w rzekach i atmosferę. A smrodu trującego jest .........Z wiatru , słońca i wody możemy mieć energię przyjazną człowiekowi.
  • ~wert
    (2017-09-12 22:19)
    Ciekawe kto jest właścicielami w tych wiatrakowych spółkach?.Ponadto czy te wiatraki to tak na piękne oczy wyrastały na polskiej ziemi jak grzyby po deszczu?.Ktoś na tym sporą kasę z polskich firm energetycznych kasował i nadal kasuje.Od dawna słyszało się o tym że to jeden wielki szwindel,to co teraz się okazuje to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
  • ~rew
    (2017-09-12 22:38)
    wreszcie tych oszustów ktoś pogonił, brawo PIS
  • ~mamona prawde ci powie
    (2017-09-12 23:13)
    Energia atomowa to jedyna przyszlosc, reszta to pic dla zzielenialych w mozgu. Obecnie zarabia sie na cyklicznym ( bo od poczatkow powstania planety) ocieleniu i oziebianiu ( era lodowcowa) - taka sinusoida, gdzie Ziemia zmienia swa odleglosc od slonca itd
  • ~jarosłwpolskęzbaw
    (2017-09-12 23:42)
    przez te wiatraki tylko kury się nie niosą. Dziadek palił węglem, ojciec też to i ja palę ile wlezie. Dzieci nie mam to mam to gdzieś, po mnie choćby potop....
  • ~uraaa
    (2017-09-13 05:49)
    Zadne wiatraki, geotermia czy fotowoltaika tylko wyngiel !
  • ~oelk
    (2017-09-13 07:39)
    większość farm wiatrowych nie należy do polskich właścicieli. i tyle w temacie.
  • ~WAŁ
    (2017-09-13 08:20)
    Właściciele ferm wiatrowych podobnie jak supermarkety chcieli by wyciągać wielomilionowe zyski ,nabijać sobie kabzę z państwowej kasy.
  • ~Amerykanski szpion
    (2017-09-13 14:11)
    Wg.niepotwierdzonych informacji największy interes na tych elektrowniach wiatrowych robi włoska mafia,która jest pośrednikiem w sprzedaży tych, w większości używanych urządzeń do Polski. Tak niesie wieść gminna od morza do Tatr.
  • ~cyprys
    (2017-09-13 14:57)
    MAFIA WALENIA w GAŁĘ zatacza coraz większe KRĘGI
  • ~Pawełek
    (2017-09-14 07:56)
    Ta nowelizacja o opłacie zastępczej jest bezprawna. Biznes wiatrakowy planuje się na min. 15-20 lat w danym porządku prawnym. Nagle warunki ekonomiczne są zmieniane ustawą. Spółki wiatrowe będą skarżyć tę nowelizację i prawdopodobnie wygrają. Wtedy państwo pokryje ich roszczenia z budżetu (czyli naszej kasy). Potrwa to oczywiście trochę, się jak zawsze politykom łatwo się wydaje nieswoje pieniądze.
  • ~z dystansu
    (2017-09-14 11:09)
    Spokojnie - jeżeli umowy "nie obowiązują" bo Energa zaniedbała kiedyś obowiązkowych procedur zamówień publicznych, to kontrahenci mają roszczenie o odszkodowanie za już poniesione jak i przyszłe szkody i straty. Polski sąd może ugnie się przed polityczną presją, ale międzynarodowy arbitraż na pewno nie, to tylko kwestia czasu. Niestety znów tak czy inaczej zapłacimy z własnych podatków.
  • ~prezes
    (2017-09-14 13:49)
    moim zdaniem energetyka opalana gazem ziemnym spelnia liczne kryteria-jest przyjazna srodowisku,bezpieczna,ma duza sprawnosc czyli uzyskanie mocy ze spalania,moze dawac ciepla wode do sieci,gaz doprpwadzic latwo.Jest jeden problem-prad z elektrowni gazowej bylby drozszy.Ale jest pyatnie -o ile drozszy?Jak policzyc te subwencje dla pradu z wiatrakow to moze sie okazac,ze moze wcale nie za wiele drozszy.Co do gazu to sa krajowe zasoby,stale sie szuka gazu i cos sie znajduje,Rosja dostarczy kazda ilosc-wiadomo,ze drogo,ale moze kiedys da sie jednak kupic cos taniej,gdy mamy alternatywe w postaci gazu skroplonego z importu.Co do pradu to podobno RFN ma go o wiele za duzo-moze kupowac tam po rozsadnych cenach.I kolejna sprawa-dzialania w celu oszczedzania energii-jest jeszcze masa rzeczy do zrobienia.W blokach w calej Polsce sa za mocno grzane klatki schodowe-czesto ide na 4 pietro u znajomych i nie moge dojsc-tak goraco,chyba 25 stopni-po co?To samo zarowki-w wiekszosci blokow po nacisnieciu przycisku na klatce pala sie konwencjnlane zarowki 60 tki lub 75 tki na calej klatce,wszystkie pietra.Sa te nowosci,ze na ruch reaguje tylko jedno pietro ale to jeszcze ma b.malo blokow.Sasiadka u nas poprosila o lampe nad brama,ktora reaguje na ruch i pali sie kilka minut,potem gasnie.Super rzecz,duze oszczednosci,stara lampa palila sie cala noc do rana,a ostatni mieszkaniec wchodzil do klatki ok.24,potem przez 6 godzin lampa swiecila bez sensu,bo 5 metrow dalej stoi mocna latarnia osiedlowa.To nie sa bzdury-to sa w skali kraju ogromne rezerwy oszczednosci pradu i ciepla.Takze oswietlenie ulic jest czesto za mocne,np. w godzinach 24 do 6 rano miasto mogloby gasic co trzecia latarnie.Bez sensu swieca sie noca reklamy,ostre swiatla na parkingach,pustych placach, na bocznych uliczkach.Sa ogromne mozliwosci oszczednosci-ja sam kupilem nowoczesny sprzet AGD i oszczedne zarowki i rachunki za prad na miesiac,3 os.rodzina,71 m2 mieszkanie w bloku,spadly u mnie z 110 zl na 70 zl,czyli iles tam Watow mniej z sieci.Systemy redukujace pobor energii-to powinno byc dotowane przez panstwo i UE.

Może zainteresować Cię też: