Dlaczego masło drożeje i będzie drożeć? "Jest na nie duży popyt za granicą"

Przez ostatni rok ceny masła na europejskim rynku hurtowym wzrosły o ponad 100 proc., w tym o 40 proc. w ciągu minionych dwóch miesięcy. Jest praktycznie pewne, że ceny detaliczne w najbliższych tygodniach poszybują w górę, a niewykluczone, że w niektórych krajach zabraknie masła na Święta Bożego Narodzenia - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu
  • ~rolnik
    (2017-07-15 23:21)
    ...polscy hodowcy mają ograniczoną produkcję mleka bo tępe łby z brukselki zakazują im produkcji....
  • ~#polka
    (2017-07-16 09:19)
    A kto, jak nie Unia karała rolników - producentów mleka za jego nadprodukcję? W Polsce nigdy masła nie brakowało i zawsze było tanie ... Gdybyśmy nie musieli się stosować do wymogów UE, to masła mielibyśmy pod dostatkiem - w dodatku, taniego!!!
  • ~zyx
    (2017-07-16 08:40)
    Nie straszcie.Masła nie zabraknie.Pilnujcie, żeby elity unijne nie zlikwidowały Świąt Bożego Narodzenia - w ramach walki z "ciemnogrodem".
  • ~cała prawda
    (2017-07-16 08:06)
    masowy napływ wędzonych śmieci spowodował wzrost spożycia masła w ojropie, światłe decyzje ojropejskich bar.anów ograniczające produkcję masła oba te czynniki spowodowały to że cena masła rośnie. dzięki ci ojropo
  • ~m-53
    (2017-07-16 02:39)
    Coś mi tu nie gra - przecież w tym samym stopniu powinny wzrosnąć ceny mleka, serów i wszystkich produktów mlecznych. A masło, jako wyrób na cenzurowanym (tłuszcz, cholesterol) powinno drożeć w najmniejszym stopniu. Pocieszające może być to, że cena nie osiągnie poziomu z epoki późnego Gierka (przed galopującą inflacją). Przy podobnym poziomie zarobków kosztowało 17 zł/250 g a na dodatek miało zawartość 68% tłuszczu.
  • ~Eurokołchoz
    (2017-07-16 14:09)
    Unia Europejska jest sprawczynią drożejącego masła i nie tylko masła warto wspomnieć choćby wołowinę i ryby szczególnie morskie zaraz po wejsciu Polski do UE ceny tych produktów skoczyły o 80% .UE nałożyła duże ograniczenia w produkcji mleka na polskich rolników , którzy muszą płacic niebotyczne kary , gdzie stawki kar prawie równe są cenie mleka
  • ~J. Smalec
    (2017-07-16 11:36)
    PiS równa się Bieda
  • ~O Boże Narodzenie
    (2017-07-16 11:59)
    W ramach dobrej zmiany i Aby było sprawiedliwie wprowadzą kartki na masło.
  • ~Jula
    (2017-07-16 08:50)
    Ten co to ten tekst pogodził nie kuma co to szybowanie.Szybowac w dol się nie da ja nie mozna pikowac w górę.Nadmiar slow2 psuje logikę tekstu autorze.
  • ~Paprykarz
    (2017-07-16 08:54)
    Jak żyć, Pani Premier?
  • ~Adam M
    (2017-07-18 00:38)
    dla wyborców PIS masła nie zabraknie a sympatycy PO niech jedzą szczaw i mirabelki
  • ~Bolo
    (2017-07-16 16:55)
    Wina naszego rządu proste.
  • ~Borkwa
    (2017-07-16 20:52)
    Unia to prawdziwy socjalizm. Dzielnie walczy z problemami które sama tworzy.
  • ~świadek81
    (2017-07-18 17:26)
    Dla czego nie napisali, że tłuszcze utwardzane (margaryny) są kancerogenne i wiele krajów zakazuje ich stosowania.
  • ~czaskoski
    (2017-07-16 14:30)
    Oczywista wina Kaczyńskiego.
  • ~Wkurzony Mlekopijca
    (2017-07-17 15:05)
    I na cholerę to kwotowanie mleka? Chyba właśnie chodziło o sztuczne podbicie jego ceny... Eurokołchoz.
  • ~man
    (2017-07-17 09:44)
    Ludzie! Ja nie wiem czy wszyscy juz oślepli czy jest tak dobrze??? Rozklejacie się nad masłem bez którego można żyć a mięso podrożało, warzywa i nikt nie dostrzega?? Np mięso mielone przed erą PiS kosztowało w promocjach ok 4,5 zł teraz jak jest po 6-7 zł to jest ekstra promocja! Jedynie telewizory potaniały ale komu są potrZebne? Chyba menelom 500+ żeby ich karmić tym chłamem z TVP!
  • ~prezes
    (2017-07-16 18:32)
    kostka masla w RFN 1,80 Euro,czyli ok.7,60 zl ale Niemiec zarabia ok.2 tys euro,czyli ok.8,5 tys na reke,w polsce maslo po 6 zl jest potwornie drogie,bo polak zarabia 4 razy mniej,a roznica to tylko 1,60 zl na kostce.Nie rozumiem takiej ceny w Polsce,zapewne maja mozliwosci eksportu po takich cenach i nie boja sie buntu konsumentow,ktorzy moga zaczac jesc margaryne.Ktos tu pisze o limitach UE w produkcji mleka-wydaje mi sie,ze one byly ale zostaly chyba rok temu zniesione.Pewien nie jestem.
  • ~ewa koby
    (2017-07-18 22:24)
    ewa koby w eu nikt nie kupuje tz masla to sciema reklamowa ze drozeje wszystko drozeje ale od czegos trzeba taczac dla najdrozszych uchodzcow
  • ~jaity
    (2017-07-22 21:38)
    Kupując masło ma się pewność, że nie jest to trujący olej palmowy, ot, i cala tajemnica popytu.

Może zainteresować Cię też: