Dlaczego masło drożeje i będzie drożeć? "Jest na nie duży popyt za granicą"

Przez ostatni rok ceny masła na europejskim rynku hurtowym wzrosły o ponad 100 proc., w tym o 40 proc. w ciągu minionych dwóch miesięcy. Jest praktycznie pewne, że ceny detaliczne w najbliższych tygodniach poszybują w górę, a niewykluczone, że w niektórych krajach zabraknie masła na Święta Bożego Narodzenia - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu
  • ~rolnik
    (2017-07-15 23:21)
    ...polscy hodowcy mają ograniczoną produkcję mleka bo tępe łby z brukselki zakazują im produkcji....
  • ~#polka
    (2017-07-16 09:19)
    A kto, jak nie Unia karała rolników - producentów mleka za jego nadprodukcję? W Polsce nigdy masła nie brakowało i zawsze było tanie ... Gdybyśmy nie musieli się stosować do wymogów UE, to masła mielibyśmy pod dostatkiem - w dodatku, taniego!!!
  • ~zyx
    (2017-07-16 08:40)
    Nie straszcie.Masła nie zabraknie.Pilnujcie, żeby elity unijne nie zlikwidowały Świąt Bożego Narodzenia - w ramach walki z "ciemnogrodem".
  • ~cała prawda
    (2017-07-16 08:06)
    masowy napływ wędzonych śmieci spowodował wzrost spożycia masła w ojropie, światłe decyzje ojropejskich bar.anów ograniczające produkcję masła oba te czynniki spowodowały to że cena masła rośnie. dzięki ci ojropo
  • ~m-53
    (2017-07-16 02:39)
    Coś mi tu nie gra - przecież w tym samym stopniu powinny wzrosnąć ceny mleka, serów i wszystkich produktów mlecznych. A masło, jako wyrób na cenzurowanym (tłuszcz, cholesterol) powinno drożeć w najmniejszym stopniu. Pocieszające może być to, że cena nie osiągnie poziomu z epoki późnego Gierka (przed galopującą inflacją). Przy podobnym poziomie zarobków kosztowało 17 zł/250 g a na dodatek miało zawartość 68% tłuszczu.
  • ~Eurokołchoz
    (2017-07-16 14:09)
    Unia Europejska jest sprawczynią drożejącego masła i nie tylko masła warto wspomnieć choćby wołowinę i ryby szczególnie morskie zaraz po wejsciu Polski do UE ceny tych produktów skoczyły o 80% .UE nałożyła duże ograniczenia w produkcji mleka na polskich rolników , którzy muszą płacic niebotyczne kary , gdzie stawki kar prawie równe są cenie mleka
  • ~J. Smalec
    (2017-07-16 11:36)
    PiS równa się Bieda
  • ~O Boże Narodzenie
    (2017-07-16 11:59)
    W ramach dobrej zmiany i Aby było sprawiedliwie wprowadzą kartki na masło.
  • ~Paprykarz
    (2017-07-16 08:54)
    Jak żyć, Pani Premier?
  • ~Jula
    (2017-07-16 08:50)
    Ten co to ten tekst pogodził nie kuma co to szybowanie.Szybowac w dol się nie da ja nie mozna pikowac w górę.Nadmiar slow2 psuje logikę tekstu autorze.
  • ~Adam M
    (2017-07-18 00:38)
    dla wyborców PIS masła nie zabraknie a sympatycy PO niech jedzą szczaw i mirabelki
  • ~świadek81
    (2017-07-18 17:26)
    Dla czego nie napisali, że tłuszcze utwardzane (margaryny) są kancerogenne i wiele krajów zakazuje ich stosowania.
  • ~Borkwa
    (2017-07-16 20:52)
    Unia to prawdziwy socjalizm. Dzielnie walczy z problemami które sama tworzy.
  • ~Wkurzony Mlekopijca
    (2017-07-17 15:05)
    I na cholerę to kwotowanie mleka? Chyba właśnie chodziło o sztuczne podbicie jego ceny... Eurokołchoz.
  • ~Bolo
    (2017-07-16 16:55)
    Wina naszego rządu proste.
  • ~prezes
    (2017-07-16 18:32)
    kostka masla w RFN 1,80 Euro,czyli ok.7,60 zl ale Niemiec zarabia ok.2 tys euro,czyli ok.8,5 tys na reke,w polsce maslo po 6 zl jest potwornie drogie,bo polak zarabia 4 razy mniej,a roznica to tylko 1,60 zl na kostce.Nie rozumiem takiej ceny w Polsce,zapewne maja mozliwosci eksportu po takich cenach i nie boja sie buntu konsumentow,ktorzy moga zaczac jesc margaryne.Ktos tu pisze o limitach UE w produkcji mleka-wydaje mi sie,ze one byly ale zostaly chyba rok temu zniesione.Pewien nie jestem.
  • ~Obserwatorka z USA.
    (2017-07-18 07:49)
    Kazde Panstwo powinno miec swoje prawa i nie sluchac zadnej Brukseli .Jakby krowa umiala mowic to by powiedziala ,ile moge to tyle zjem i tyle dam mleka .A biedna ,bezbronna krowa nie umie sie bronic .Rzd i ludzie powinny sie bronic przed patologia Brukseli .Jak im to odpowiada to niech oni to stosuja ,a nie innym krajom nakazuja co maja robic . A pozniej ,kiedys powiedza ,a poco nas zescie sluchali ,kto wam kazal ,zmienia zdanie .Tak jak w Ameryce ,kazdy stan ma inne prawa ,czy to nie moze byc w Europie w Unii stosowane .Komunizm sie obalilo ,to co ludzie nie umiecie zwalczyc tej patologi Brukselskiej ,tylko tolerujecie .Tylko strasza sankcjami .A co do uchodzcow .Tazdy powinien miec ksiazeczke zdrowia czy jest zdrowy ?Bo juz w powietrzu ta epidemia wisii.Juz dajcie sobie spokoj z tym prawem ,a zajmijcie sie Bruksela .
  • ~czaskoski
    (2017-07-16 14:30)
    Oczywista wina Kaczyńskiego.
  • ~jaity
    (2017-07-22 21:38)
    Kupując masło ma się pewność, że nie jest to trujący olej palmowy, ot, i cala tajemnica popytu.
  • ~lanca_ster
    (2017-07-17 13:55)
    Większe ceny to większy VAT i większe podatki dochodowe sprzedawców, I większe dochody budżetu,Oto źródło zmniejszania deficytu

Może zainteresować Cię też: