Jednolity podatek mocno uderzy w samozatrudnionych. "Żaden odpowiedzialny rząd tej operacji by nie przeprowadził"

| Aktualizacja:

Zmiany w podatkach, które szykuje PiS będą, jak ostrzegają eksperci, ciosem w kilkaset tysięcy ludzi prowadzących jednoosobowe firmy. Łącznie zapłacą państwu- według wyliczeń DGP - o 16 miliardów złotych. To oznacza, że wiele takich firm ucieknie przed podatkiem poza granice Polski.

wróć do artykułu
  • ~ewa
    (2016-10-13 07:51)
    Oni chca zostać tu sami w swoim średniowieczu i kisić sie z tej swojej smoleńskiej kapuście
  • ~POVoter
    (2016-10-13 07:54)
    Rzadza nami juz nie tylko dyplomatolki ale zwykle matolki :D
  • ~D
    (2016-10-13 07:58)
    Czyste zlodziejstwo w wydaniu Panstwa. Skoro zarabiam wiecej to proporcjonalnie place wiecej. A stawka progresywna spowoduje ze podjade do Czech i tam przeniose dzialalnosc. I zamiast 19 PiS zobaczy 0. Traktowanie tak najbardziej aktywnych zawsze konczy sie zle dla Panstwa. Ale jak widac bolszewikom z PIS to na reke. Chca wykonczyc kraj pod plaszcyzkiem socjalizmu klerykalnego.
  • ~pat
    (2016-10-13 08:14)
    to są bardzo często samozatrudnieni siedzący biurko w biurko u developera lub w korpo. samozatrudnienie pozwala wielu firmom na obniżenie kosztów pracy. od pensji jakie mają koszty byłyby wieksze. dodatkowi korzystają z ulgowego okresu na ZUS w przypadku nowych pracowników, którzy nie korzystali z tego przez 5 lat. To nie są żadne prawdziwe firmy tylko etaty i od etatów powinny być odprowadzane składki. Pani Krysia z warzywniaka która faktycznie prowadzi dzialalność musi bulić ZUS 1200 co miesiąc niezależnie od dochodów. Chyba że jest na emeryturze bądź pracuje gdzieś na etat. Moim zdaniem przepisy powinny preferować i zacvhęcać ludzi do tworzenia biznesu. Nie do kombinowania i pracowania na etacie i jednocześnie prowadzenia faktycznej działalności bo tego pogodzić się najczęściej nie da. Ludzie trzymają się etatu ze względu na koszty ZUS, ale nie rozwijają swojej firmy. Trzeba ich zachęcić żeby poświecili się rozbudowie firmy . To jest możlwie własnie przez zminę systemu opodatkownaia. Rząd zmierza w bardzo dobrym kierunku. Oczywiście jazgot przeciwników będzie ogromny. Oni nie chcą płacić więcej tylko dalej doić polski budżet. Stawka progresywna to dobry pomysł. Oczywiscie szczególy będą istotne. Z Polski wypływają szerokim strumieniem miliardy i trzeba coś z tym zrobić. Rostowskiemu rosła liczba płatników CIT i jednocześnie spadały dochody z tytulu tego podatku. Tak tak drogie lemingi takie cuda! To nawet GW o tym pisała
  • ~Marek
    (2016-10-13 08:18)
    Sprawa jest prosta. Rząd chce zlikwidować podatek liniowy w takiej postaci jak jest. Za duzo jest tam mozliwości kombinacji. Osoby prowadzące jednoosobowa działalność nie b edą na podatku liniowym i tyle. A ten tytuł mówi o autorach wszystko!!
  • ~Prawda w oczy kole
    (2016-10-13 08:28)
    Nie zdają sobie sprawy, że jaj ktoś raz podejmie trud przeniesienia działalności za granicę, to już nigdy nie wróci? Wydaje im się, że mają stado niewolników. Z chwilę się dowiedzą, że zostali z budżetowka obsadzona swoimi i emerytami.
  • ~Kongo
    (2016-10-13 08:49)
    Jeśli okaże sie, że koszty prowadzenia firmy wzrosną, to niestety będę zmuszony przenieść biznes gdzie indziej.
  • ~AL
    (2016-10-13 09:13)
    No a emerytura będzie z polskiego ZUS czy też z przenies Czech?
  • ~analityk
    (2016-10-13 09:55)
    Obietnice wyborcze trzeba z czegoś sfinansować, zatem są te decyzje.
  • ~Słoń Trombalski
    (2016-10-13 10:00)
    A to się Czesi ucieszą!!! Mam już w Czechach zarejestrowaną firme tzw. szufladkową. Czekam na nowe przepisy podatkowe, aby zakończyć tu działalność w ramach samozatrudnienia. Rozważam jeszcze rejestrację firmy na British Virgin Islands ale jestem w trakcie studiowania przepisów w tej sprawie. Serdecznie pozdrawiam Pana Ministra Finansów.
  • ~D.
    (2016-10-13 10:01)
    Żal ściska ... to weźcie się do pracy. Ryzykujesz i ciężej pracujesz to masz więcej. Kto ma trochę rozumu to się przeniesie do Czech ... a na samozatrudnieniu emerytura z ZUS to jest jakiś żart ... więc dziekuję. Zamiast zabierać mi na emeryturę każdy powinien odprowadzać swoje składki do ubezpieczyciela a nie Złodziejskiego ZUSu który karmił miliardami kolegów z Prokomu a potem z Asseco.
  • ~łowczy 54
    (2016-10-13 10:03)
    Powinien ten podatek uderzyć głównie w tych co na PIS tak zażarcie głosowali.
  • ~jan
    (2016-10-13 10:14)
    Juz grupa durni liczy ile ktos straci i zyska.Na podatkach trzeba sie znać i wowczas zabierac glos poczekajcie na precyzyjne informacje rzadu
  • ~tototo
    (2016-10-13 10:18)
    To wstyd, że pis kombinuje na prawo i lewo z prawem podatkowym. Podniesienie podatków nic nie zmieni, tylko utrudni normalne życie. Jeśli tak się stanie, to wolę prowadzić zagranicą firmę, niż w Polsce. W Niemczech np. kwota wolna od podtaku to 8.004euro i są 4 progi podatkowe, wiele ulg......... Wszyscy Polacy rozliczają się raz do roku, gdzie Niemiec po roku od rozpoczęcia działalności. Np.start w II/2015, rozliczenie w II/2016 Więc kto ma lepiej????????
  • ~vh
    (2016-10-13 10:40)
    By prowadzic dzialnosc gospodarcza w Polsce trzeba ja w Polsce zarejestrowac... proste rozwiazanie.
  • ~to jest uczciwe!
    (2016-10-13 11:10)
    dlaczego pracownicy mają płacić progresywny podatek, składki na ZUS od faktycznego dochodu i nie mieć kosztów? dlaczego samozatrudnieni mają płacić liniowy podatek, mogą mieć koszty do odliczania i ZUS od najniższej krajowej..?!? PS - ten rząd baardzo nie odpowiada moim poglądom - ale akurat ta zmiana zaczyna wprowadzać pewną sprawiedliwość..
  • ~wawa
    (2016-10-13 11:28)
    Trzeba zabrać tym którzy pracują i dać tym którym pracować się nie chce, żeby wiedzieli na kogo głosować. Nie mam tu na myśli samotnych matek i inwalidów tylko zdrowe byki spędzające czas przed sklepem .
  • ~Fruzia
    (2016-10-13 11:35)
    łowczy 54...ci co głosowali na pis pracują na czarno, robią dzieci i biorą 500 plus...jeszcze...
  • ~Pszczółka13
    (2016-10-13 12:13)
    Wystarczyłoby wprowadzić 10% podatek liniowy dla wszystkich, polikwidować ulgi. Wówczas ułatwiłoby to pracę i życie wszystkim i nie opłacałoby się nikomu oszukiwanie, znikłaby szara strefa. Gospodarka ruszyłaby do przodu jak lokomotywa.
  • ~Realista
    (2016-10-13 12:28)
    Budżet i Polska na podatkach zyskają tylko wtedy, gdy przedsiębiorczość po zmianach będzie bardziej opłacalna. W innym przypadku będzie strata. To chyba jest oczywiste, że ta zmiana uczyni przedsiębiorczość mniej opłacalną, więc oznacza stratę dla budżetu i Polski? Ale jak wymagać logiki od pajacy udających mężów stanu? Będzie jedna wielka klapa, a Polacy drogo zapłacą za 4 lata debilizmów bolszewików z PiS. A samozatrudnieni masowo przejdą na 15% CIT (w czym problem? Owszem koszty finansowe i czasowe większe, mniej zarobią, mniej zapłacą) lub wyprowadzą działalność z Polski, co powiększy straty innych przedsiębiorców i będzie pozamiatane. Do pisowskiej bolszewii niestety nie dociera że realizują idee Lenina i Stalina i zabijają przedsiębiorczość Polaków

Może zainteresować Cię też: