Na kilogram kiełbasy białej, według danych pochodzących z największych sieci handlowych, trzeba wydać od 7,99 zł do 17,04 zł. Dla porównania w ubiegłym cena kształtowała się w się w przedziale 8,90 - 23,49 zł za kg. Mniej kosztują też jajka, mleko, cukier czy chleb.

Za jeden litr najtańszego mleka w ubiegłym roku trzeba było zapłacić 1,89 zł. Obecnie jest to 1,75 zł.

Sieci nie kryją, że przed świętami starają się przyciągnąć klientów cenami

DGP poprosił handlowców o uwzględnienie w koszyku najtańszych produktów z ich asortymentu. Po zsumowaniu okazało się, że najmniejszy rachunek przy kasie otrzymają nie, jak mogłoby się wydawać, klienci dyskontów ale ci, którzy wybiorą hipermarkety należące do Tesco, Intermarche i Auchan.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić chrzan na Wielkanoc? Sprawdzony PRZEPIS>>>

To dowodzi, że sieci te, które z roku na rok tracą udział w rynku detalicznym, postanowiły zrealizować swój plan polegający na odzyskaniu utraconej na rzecz dyskontów pozycji. Pomóc mają niskie ceny.

Co więcej, do agresywnej walki cenowej przystąpiły sieci sklepów osiedlowych, które do tej pory uchodziły za najdroższe na rynku.

Tymczasem Żabka i Freshmarket proponują podstawowe produkty na Wielkanoc taniej niż Biedronka czy Lidl.

Eksperci podkreślają jednak, że przy wyborze towarów poza ceną powinno się brać pod uwagę również jakość. Bo o ile dyskonty w ostatnim czasie bardzo na nią stawiają, o tyle wiele sklepów tnie ceny jej kosztem.

OTO KOSZYK PRODUKTÓW