Jak wesprzeć kopalnie? Premier zapozna się dziś z raportem rządowego zespołu, który w ostatnim miesiącu miał opracować działania wspierające polskie górnictwo.
Donald Tusk na konferencji prasowej nie chciał zdradzić szczegółów, ale zadeklarował, że pierwsi dowiedzą się o tym sami górnicy. Jutro prawdopodobnie znów pojadę na Śląsk, by rozmawiać ze związkowcami i menadżerami kopalń - powiedział premier.

Rząd dotychczas zdecydował się na odroczenie płatności zaległych składek Kompanii Węglowej do ZUS. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" po majowych rozmowach z premierem tłumaczył, że nie chodzi o jakieś specjalne ulgi dla górnictwa: To nie jest tak, że przestaniemy płacić zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego. Mówimy o kwocie 356 milionów złotych i to są długi sprzed 10 lat.

Donald Tusk deklarował w zeszłym miesiącu, że rząd i górnicy mają wspólną intencję; chcą, żeby polski węgiel był podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Premier przyznał, że energetyka nie jest domeną wyłącznie wolnego rynku i pogoni za zyskiem. Ważne są także aspekty społeczne i polityczne - przekonywał wówczas premier. W zeszłym roku, Kompania Węglowa na wydobyciu surowca straciła prawie miliard złotych.