Zagraniczni inwestorzy chcą polskiej ziemi. Już krążą po kraju

2014-01-31 07:00 | Aktualizacja: 06:54
Droga przez pole

Droga przez pole / Shutterstock)

Za nieco ponad rok każdy Europejczyk będzie mógł kupować u nas grunty orne. Wielkie firmy już szukają dużych areałów, o które jest najtrudniej - pisze "Puls Biznesu".

reklama


Jak czytamy w gazecie po Polsce krążą duże firmy i fundusze z zachodniej Europy, a także Stanów Zjednoczonych, które chętnie zainwestowałyby w zakup dużych połaci ziemi ornej. Szukają terenów powyżej 50 hektarów. Dość trudno je znaleźć, ponieważ takich terenów w jednym kawałku jest bardzo mało - mówi Daniel Puchalski, szef działu gruntów w Jones Lang LaSalle.

Gazeta dodaje, że zainteresowanych dużymi areałami można podzielić na trzy grupy.

To fundusze, chcące zarobić na wzroście wartości ziemi po kilku latach, podmioty zainteresowane hodowlą lub uprawą oraz firmy, które chcą zarobić na podziale dużego terenu na mniejsze i sprzedaży.reklama
Źródło: IAR
Wypowiedzi: 23
 • ~halina2014-02-03 23:38

  super, niech zabiorą wszystko co nasze.. gdybym miała kasę sama bym ziemię kupowała. a tak na razie czytam na poradniku inwestowania o dziesięciokrotce i wydaje się,że to produkt dla mnie.

 • ~historyk2014-02-03 14:23

  Brak duzych arealow ziemi ornej w Polsce jest problemem, ktory da sie rozwiazac, bo nie na darmo istnieje to haslo : "POlak POtrafi !". Dlatego zagraniczni inwestorzy beda w przyszlosci chetniej inwestowali w polska ziemie. Sposob na uwalnianie ziemi ornej celem przyspieszenia przeksztalcen wlasnosciowo-kulturowych zgodnie z kierunkiem wiatru historii byl znany juz w XIX wieku. Polska poetka i pisarka Maria Konopnicka uwiecznila go w tym fragmencie jej wiersza p.t. "Wolny Najmita" : " ...Szedl zgrzebna odziany siermiega wolny najmita. Z chaty za ktora zalegly podatki. Wygnany nedzarz nie zegnal nikogo. Tylko garsc ziemi zawiazal do szmatki. I poszedl droga.".

 • ~Palec boży2014-02-03 13:58

  Wszyscy ci "biznesmeni" jak i "sprzedajacy dla antypolskich tyranow wyjda na zakupie polskiej ziemi jak zablocki na mydle! To można im powiedzieć!

 • ~Ali2014-02-02 09:47

  Niemcy będą zakładać nowe obozy pracy ?

 • ~Bool-dog2014-02-01 17:53

  Będzie od czego znowu wyzwalać Polskę za te 20 - 30 lat.

 • ~Kali-PL2014-02-01 15:01

  Polacy kupować ziemie (i domy) od Niemców w Niemczech - to dobrze. Niemcy kupować ziemie w Polsce to źle. Kali

 • ~pol anka2014-02-01 01:04

  drodzy Polacy sprzedaż ziemi obcym inwestorom jest jedyną, słuszną drogą rozwoju polskiej wspaniałej gospodarki. Obcy inwestor zainwestuje w ziemie, stworzy miejsca pracy, odrodzą się zawody już zapomnine ekonom, chłop pańszczyżniany, fornal czy słynny wolny najmita. Nasze dzieci będą miały okazje pracować u najlepszych światowych fachowców. Cieszmy się

 • ~DEWAJTIS.2014-01-31 17:55

  Jeżeli to prawda to ogarnia mnie przerażenie! Trudno uwierzyć,ze Polacy mogliby tak łatwo pozbywać sie tego co stanowi podstawę naszego narodu.
  Po to biliśmy się na róznych frontach,po to zginęło tysiące Polaków w obronie polskiej ZIEMI,aby teraz inni mogli stac sie jej prawowitymi właścicielami.
  To posunięcie woła o pomstę. BEZWZGLĘDNIE TRZEBA DO TEGO NIE DOPUŚCIĆ.
  Co na to polski prezydent,premier i rząd?

 • ~wyborca2014-01-31 16:17

  Do niektórych mało kumatych wielbicieli totalnie otwartego rynku nie dociera fakt że np. we Francji,Niemczech,Holandii,Danii itp każdy może kupić ziemię pod warunkiem że jest francuskim,niemieckim,holenderskim,duńskim itp. rolnikiem.Tylko głupi Tuskoland wyprzedał strategiczne firmy,banki,sektor ubezpieczeń a teraz wyprzedaje ziemię i szykuje się do wyprzedaży lasów ,poczty i kolei.

 • ~m-532014-01-31 16:17

  To fantastyczne,
  Każdy Europejczyk będzie mógł...
  Otóż nieprawda. Nie każdy .Bo nie każdy Polak będzie mógł. Polak musi spełniać dość restrykcyjne warunki. Musi być rolnikiem lub mieć odpowiednie wykształcenie.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV