Budżet odbija się od dna. Nadwyżka w państwowej kasie

Grzegorz Osiecki, Marek Chądzyński | 2013-12-04 06:48 | Aktualizacja: 07:00
złoty złotówka moneta bilon

złoty złotówka moneta bilon / Shutterstock)

Tak dobrych informacji o państwowej kasie nie było dawno. Okazuje się, że w listopadzie budżet zanotował nadwyżkę. Zdaniem ekonomistów to kolejny dowód na mocne przyspieszenie w gospodarce.

reklama


To oznacza, że bieżące listopadowe dochody, jakie pozyskał budżet, były większe od jego miesięcznych wydatków. Taka sytuacja nie zdarza się często. W tym roku miesięczne nadwyżki występowały dwukrotnie, ostatnio w czerwcu. Ale wtedy MF otrzymało dużą (ponad 5,2 mld zł) wypłatę z zysku NBP.

Co oznacza listopadowy wynik? Niemal na pewno deficyt budżetowy będzie niższy, niż zaplanowano, nowelizując ustawę budżetową. Skoro po listopadzie spadł do ok. 38,5 mld zł w porównaniu z 39,5 mld zł w październiku, to mało prawdopodobne, żeby w grudniu dziura wyniosła aż 13 mld zł. A tyle zostało do wyczerpania limitu deficytu na ten rok (51,5 mld zł). Ekonomiści już wcześniej sygnalizowali, że nowelizacja budżetu jest napisana z dużą zakładką. Według nich ostateczny wynik może oscylować wokół 45 mld zł.

Deficyt niższy od planu to dla MF bardzo dobra informacja. Oznacza, że faktyczne tegoroczne potrzeby pożyczkowe będą mniejsze. A pieniądze, które zgromadzono na ich finansowanie, będzie można zostawić na przyszły rok. Według wcześniejszych zapowiedzi MF pod koniec tego roku resort miał zamiar zgromadzić środki na sfinansowanie ponad 20 proc. potrzeb na przyszły rok (ok. 26 mld zł). Razem z oszczędnościami z tego roku (zapewne ok. 6 mld zł) w sumie miałby pieniądze na jedną czwartą potrzeb. Do sfinansowania zostałoby mu ok. 100 mld zł – znacznie mniej niż w tym roku.

Drugi wniosek z listopadowego wyniku: przyspieszenie w gospodarce ma coraz większy pozytywny wpływ na dochody z podatków. To zresztą widać w opublikowanych wczoraj przez MF dokładnych danych z wykonania budżetu po październiku. Wynika z nich, że wtedy budżet dostał więcej pieniędzy niemal ze wszystkich danin w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dotyczy to m.in. głównego źródła dochodów budżetowych, jakim jest VAT. Dochody z tego podatku wyniosły prawie 12 mld zł. To o 1,6 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Eksperci tłumaczą to odbiciem popytu krajowego, jakie nastąpiło już w III kw. Więcej VAT fiskus mógł pozyskać dzięki wzrostowi inwestycji (pierwszy od czterech kwartałów), odbiciu w konsumpcji i związanym z tymi dwoma czynnikami wzrostem importu (który od II kw. 2012 r. był na minusie). Przez sześć poprzednich kwartałów import spadał. To miało pozytywny skutek dla tempa wzrostu gospodarczego, bo eksport rósł znacznie szybciej. Ale dla budżetu to był poważny problem - mówi Adam Antoniak, ekonomista Pekao.

Ekonomiści spekulują, że ożywienie z III kw. może teraz nabierać tempa – stąd październikowe przyspieszenie w VAT. Podobnie tłumaczą wzrost wpływów z CIT. W październiku wyniosły ponad 2 mld zł – o 100 mln zł więcej niż rok wcześniej. Według Grzegorza Maliszewskiego, ekonomisty Banku Millennium, może to być efekt coraz lepszych danych finansowych przedsiębiorstw. Z danych GUS wynika, że wynik netto dużych firm po trzech kwartałach jest o 4,5 proc. lepszy niż przed rokiem. W samym III kw. ten wzrost wynosił 18,5 proc. w skali roku.

Systematycznie rosną również wpływy z PIT. W październiku fiskus pozyskał o 100 mln zł więcej niż rok wcześniej. Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego może to być efekt wzrostu efektywnej stawki podatku.

51,5 mld zł ma wynieść deficyt budżetu w 2013 r.

47,7 mld zł na tyle zaplanowano go w 2014 r.

166 mld zł na tyle szacowano potrzeby pożyczkowe budżetu brutto w tym roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Grzegorz Osiecki

Autorem tekstu jest

Grzegorz Osiecki

Marek Chądzyński

Autorem tekstu jest

Marek Chądzyński

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 48
 • ~bb2014-02-26 12:33

  No to teraz posypią się nagrody na wszystkich szczeblach urzędniczo-złodziejskiej hierarchii...

 • ~PODLAS2013-12-12 18:27

  Słuchejta chłopy , nauczta sie liczyć , do rzeczy.
  Ten żont to same nieuki,Poprawka do budżetu bo brakuje,ale nadwyżka pójdzie na nagrody,bo .budżet dobrze stoi.I jakby się obrócić d.pa zawsze z tyłu.
  Płemierze za idiotów masz cały naród?

 • ~lex2013-12-09 04:25

  bardzo dobra wiadomosc-jest nadwyzka pieniedzy w budzecie.,ida swieta,to na nagrody bedzie.tylko dla tych co przy wladzy.

 • ~Zgredek2013-12-05 07:43

  Jednym słowem im mniej inwestycji kapitału zagranicznego w kraju, tym lepiej budżet polski się ma. Przecież do nowelizacji budżetu w kraju doszło właśnie z powodu wywożenia zysków z kraju przez zagranicznych inwestorów. Globalizacja to ordynarne kantowanie kogo się i jak się da. Tubylcy traktowani jak bydło i pracujący za grosze, niszczeni są przedsiębiorcy w kraju, gdyż nie mają takiego kapitału /płacą podatki i inne koszty/ i zyski wywożone /przelewane/ z kraju inwestycji, tak aby nigdzie nie płacić podatków. Zarówno w kraju macierzystym jak i w obcym. Wielki kapitał nigdy nie był inny. A i nasi kapitaliści też tacy są. Ostatnio biją naszych pracowników, bo nie dają się kantować i dopominają o swoje. Ciekawe jak Amazon będize w Polsce traktował pracowników, naszych przedsiębiorców i swe zobowiązania podatkowe. Będzie tu siedział latami i wykazywał straty - cały czas bez zysków.

 • ~gratulacje2013-12-04 20:25

  E panie GO i MCH ... gdzie wy to usłyszeli??? od Szczurka?

 • ~HEJA2013-12-04 20:23

  Ile pan dostał za to info p.Chą...

 • ~nO DRUKUJCIE PRAWDĘ2013-12-04 20:22

  A NA WSZELKI WYPADEK VAT PÓJDZIE W GÓRĘ CO SZCZURKU?

 • ~STARA WYJADACZKA LEPSZA OD MINISRA FINANSÓW2013-12-04 20:20

  Bezrobocie 0 najnizsze zarobki netto 1500 złotych, polityka prorodzinna- każda matka na dziecko dostaje miesięcznie 1tys zł, lekarze nie patrzą na łapowkę żeby ci pomóc, podatki w dół...ZUS obniża stawki ubezpieczenia powstają nowe firmy rodzinne.Polacy wreszcie moga kupic produkty POLSKIE / co nakreca gospodarkę/ Renciści i emeryci nie płacą podatku PIT ITd ITP... WTEDY uwierzymy tusku.

 • ~niech spieprzają2013-12-04 20:14

  Dobrze TYM U ŻLOBA... do gazu

 • ~dla tych co robią lody PO2013-12-04 20:11

  O czym wy Ku.. mowicie Po wam płaci BIEDA AZ PISZCZY AZIENNIKARZYNY OPLACANE SWOJE. Posłuchajcie PULS bIZNESU... hello


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV