W Niemczech zrobisz zakupy taniej niż w Polsce. Ale nie każde

X

W Polsce za fryzjera trzeba zapłacić o ponad 60 procent mniej niż w Niemczech, ale słodycze czy chemię gospodarczą można kupić taniej w Niemczech - wynika z analizy cen w Lubuskiem i Brandenburgii. W regionie przygranicznym maleją różnice cen.

Analizę przeprowadziło Polsko-Niemieckie Centrum Informacji Konsumenckiej we Frankfurcie nad Odrą przy wsparciu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Według autorów badania konsumenci wciąż mogą sporo zaoszczędzić, jeśli robią transgraniczne zakupy.

O ile krajowe owoce i warzywa, wędliny, benzyna oraz usługi są generalnie tańsze w Polsce, to już egzotyczne owoce, słodycze oraz na przykład artykuły drogeryjne i chemię gospodarczą można kupić w Niemczech po korzystniejszych cenach - powiedziała szefowa Polsko-Niemieckiego Centrum Informacji Konsumenckiej Katarzyna Trietz.

Z analizy wynika, że produkty żywnościowe są z reguły tańsze w Polsce niż w Niemczech. Szczególnie w przypadku krajowych owoców i warzyw, produktów mięsnych, np. kiełbas. Ale ceny słodyczy są niższe po niemieckiej stronie Odry.

Natomiast w przypadku mąki, cukru, masła i mleka trudno jednoznacznie określić gdzie jest taniej, gdyż ceny tych produktów znacznie się wahają.

Badanie pokazuje, że ceny artykułów do pielęgnacji ciała w polskich drogeriach, poza kilkoma wyjątkami, są wyższe od cen niemieckich. Przy artykułach gospodarstwa domowego różnice są niewielkie.

W przypadku odzieży oraz obuwia można zaobserwować minimalne różnice cen, ze wskazaniem na nieco niższe w Polsce. Jedynie obuwie dziecięce jest droższe w Niemczech.

Porównanie cen w dwóch dużych sklepach z wyposażeniem wnętrz daje stosunkowo jednoznaczny obraz: polskie ceny artykułów są znacznie tańsze niż niemieckie.

Wynik badania pokazuje, że paliwa nadal są tańsze w Polsce, ale od 2009 roku ceny w obu krajach znacznie się zbliżyły.

Porównanie cen niektórych nowych samochodów w podziale na klasy pokazuje, że w Niemczech tańsze są jedynie modele z najwyższej półki. Pozostałe mają korzystniejsze ceny w Polsce.

Po polskiej stronie znacznie tańsze są też usługi - wynika z przesłanej PAP analizy. Np. usługi optyka są o 20 proc. tańsze, w gastronomi ta różnica jest jeszcze większa. W zależności od dania w naszym kraju zapłacimy o 30-40 proc. mniej niż za Odrą. Największa różnica cenowa na korzyści Polski jest w przypadku usług fryzjerskich, które są o ponad 60 proc. tańsze niż w Niemczech.

W badaniu podkreślono jednak, że w regionie przygranicznym stopniowo maleją różnice cen towarów i usług.

Porównywaniem cen w obu regionach Polsko-Niemieckie Centrum Informacji Konsumenckiej we Frankfurcie nad Odrą zajmuje się od 2009 roku.


Udostępnij na Facebooku
Źródło: PAP
  Powered by ContentStream
  • ~SZKOP uł
   2012-09-01 06:51
   MILI PAŃSTWO W NIEMIECKIEJ ŚWIADOMOŚCI TKWI POJĘCIE ,,, CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI CZŁOWIEKIEM ..,,, CENY MAJĄ NISKIE NA ŻYWNOŚĆ BO MIESZKANIA MAJĄ 4 RAZY DROSZE NIŻ MY NO I ZŁODZIEI MAJĄ MNIEJ O JAKIEŚ 99%
  • ~antypolak
   2012-08-31 23:42
   to nie kwestia wygrania wojny tylko glupoty polakow i slowian wogule
  • ~01021939
   2012-09-01 13:43
   Ceny artykułów są porównywalne natomiast płace są wielokrotnie niższe w Polsce i to jest największy problem którym klakierzy obecnego rządu nie przejmują się ich założenie to upodlić naród i to im się udaje.
  • ~konsument
   2012-09-01 15:26
   a zarobki
  • ~Wojtek (DE)
   2012-09-01 15:38
   Dlaczego kraj taki jak Polska ,czyli malo zamozny w europie porównuje sie z najbogatszym . Moze odrazu z USA.
  • ~LEON
   2012-08-31 23:05
   większość towaru produkowana na POLSKIE a rozprowadzana przez TESCO - LID - REAL - BIEDRONKĘ ITP przychodzi marnej jakości a a gramatura jest wątpliwa a cenny coraz większe , Z zachodu do naszego kraju przyszło bardzo złego towaru to chemia żywność itp
  • ~stefan
   2012-08-31 18:18
   Jedżcie do Niemiec wasze (skradzione) miejsca pracy już tam są.
  • ~Wierzacy w Boga i siebie
   2012-08-31 14:13
   Nikt nie wspomina o jakosci produktow chemii gospodarczej w Niemczech a w Polsce.Porownajmy tylko klasowe srodki piorace Persil,Ariel nie do porownania z Polskimi ktore sa o dobra klase nizej.
  • ~np. proszki
   2012-08-31 14:35
   ŚRODKI CHEMICZNE PRODUKOWANE NA POLSKĘ NIESTETY , ALE SĄ KIEPSKIE.
  • ~mierny
   2012-08-31 18:04
   Niemieckie słodycze i chemia nie tylko są znacznie tańsze, ale i znacznie lepsze. Jakość produktów multiplikuje rozziew w standardzie życia. Wedle prostego przelicznika dochodów w odniesieniu do cen, wychodzi, że Niemiec żyje (na oko) 2x lepiej ode mnie, ale gdyby dało się jakoś zmierzyć jakość produktów i uwzględnić w rachunku, to standard życia Niemca jest (na oko) 6x wyższy niż mój.

   Pewnie dlatego, że wygraliśmy wojnę ;) To nauczka, żeby na drugi raz zrobić co można, by przegrać wojnę. Wtedy będziemy żyli 'jak byki'.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.