W Niemczech zrobisz zakupy taniej niż w Polsce. Ale nie każde

2012-08-31 13:07 | Aktualizacja: 13:07
 Sklep samoobsługowy

Sklep samoobsługowy / Shutterstock)

W Polsce za fryzjera trzeba zapłacić o ponad 60 procent mniej niż w Niemczech, ale słodycze czy chemię gospodarczą można kupić taniej w Niemczech - wynika z analizy cen w Lubuskiem i Brandenburgii. W regionie przygranicznym maleją różnice cen.

reklama


Analizę przeprowadziło Polsko-Niemieckie Centrum Informacji Konsumenckiej we Frankfurcie nad Odrą przy wsparciu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Według autorów badania konsumenci wciąż mogą sporo zaoszczędzić, jeśli robią transgraniczne zakupy.

O ile krajowe owoce i warzywa, wędliny, benzyna oraz usługi są generalnie tańsze w Polsce, to już egzotyczne owoce, słodycze oraz na przykład artykuły drogeryjne i chemię gospodarczą można kupić w Niemczech po korzystniejszych cenach - powiedziała szefowa Polsko-Niemieckiego Centrum Informacji Konsumenckiej Katarzyna Trietz.

Z analizy wynika, że produkty żywnościowe są z reguły tańsze w Polsce niż w Niemczech. Szczególnie w przypadku krajowych owoców i warzyw, produktów mięsnych, np. kiełbas. Ale ceny słodyczy są niższe po niemieckiej stronie Odry.

Natomiast w przypadku mąki, cukru, masła i mleka trudno jednoznacznie określić gdzie jest taniej, gdyż ceny tych produktów znacznie się wahają.

Badanie pokazuje, że ceny artykułów do pielęgnacji ciała w polskich drogeriach, poza kilkoma wyjątkami, są wyższe od cen niemieckich. Przy artykułach gospodarstwa domowego różnice są niewielkie.

W przypadku odzieży oraz obuwia można zaobserwować minimalne różnice cen, ze wskazaniem na nieco niższe w Polsce. Jedynie obuwie dziecięce jest droższe w Niemczech.

Porównanie cen w dwóch dużych sklepach z wyposażeniem wnętrz daje stosunkowo jednoznaczny obraz: polskie ceny artykułów są znacznie tańsze niż niemieckie.

Wynik badania pokazuje, że paliwa nadal są tańsze w Polsce, ale od 2009 roku ceny w obu krajach znacznie się zbliżyły.

Porównanie cen niektórych nowych samochodów w podziale na klasy pokazuje, że w Niemczech tańsze są jedynie modele z najwyższej półki. Pozostałe mają korzystniejsze ceny w Polsce.

Po polskiej stronie znacznie tańsze są też usługi - wynika z przesłanej PAP analizy. Np. usługi optyka są o 20 proc. tańsze, w gastronomi ta różnica jest jeszcze większa. W zależności od dania w naszym kraju zapłacimy o 30-40 proc. mniej niż za Odrą. Największa różnica cenowa na korzyści Polski jest w przypadku usług fryzjerskich, które są o ponad 60 proc. tańsze niż w Niemczech.

W badaniu podkreślono jednak, że w regionie przygranicznym stopniowo maleją różnice cen towarów i usług.

Porównywaniem cen w obu regionach Polsko-Niemieckie Centrum Informacji Konsumenckiej we Frankfurcie nad Odrą zajmuje się od 2009 roku.
reklama
PAP Źródło: PAP
Wypowiedzi: 25
 • ~rolnik.2012-09-08 12:22

  Slodycze i proszek do prania to artykuly pierwszej potrzeby, a przeciez polskie place nadal sa kilkakrotnie nizsze niz place niemieckie. POlska PO i PSL przegrywa w haniebny sposob z Niemcami, bo teraz widac w calej pelni, ze Polacy w POrownaniu do Niemcow to dziady. No ale Polacy maja premiera-pilkarza , ktory na pewno moze strzelic wiecej goli niz kanclerz Merkel, a swiecie wirtualnym POlskich lemingow futbol jest wazniejszy niz chleb.

 • ~kibic2012-09-06 08:15

  nazekasz nato ze jest zle,zobacz kto cie gnebi polak ,polakowi taki los stwaza ,niemiec siedzi w domu i kase licz a polak zarzadza i sciebie niewolnika robi ,niewiesz kto wykupil nasze firmy za grosze izamknol zeby zrobic z ciebie niewolnika

 • ~J 562012-09-02 18:16

  u nas też nie byłoby złe tylko gdyby zarobki były niemieckie.

 • ~Polak2012-09-02 16:27

  Jak już Janino,piszesz to pisz prawdę,czyli ,bezrobotni durnie z stoczni,Ursusa,Cegielskiego ,Ożarowa i tak w nieskończoność.Przeszkadzało im że ktoś za darmo wysyłał ich dzieci na kolonie ,a samych durniów na wczasy,bo to pewnie był przymus ? a teraz mają wolność ,przy śmietniku ,swych judaszy.

 • ~mk2012-09-02 16:23

  Za to pensje mamy niższe a bezrobocie wyższe, co według MF się równoważy.

 • ~pol2012-09-02 13:27

  .uj dupa i gałęzi kupa,

 • ~pytanie do myslacech2012-09-02 12:44

  potwierdzam ... bo mieszkam w Niemczech. Pytanie zadaje..: podobno mamy kryzysi to on jest odpowiedzialny za cale zlo w Polsce a nie rzad.. no to czemu kryzys ktore jest tez w Niemczech nie podowuje takiego szybkiego wzrostu cen jaki mamy w Polsce. ??

 • ~popolo2012-09-02 11:41

  bla bla bla bla, nieodobrze sie robi czytajac wypociny sfrustrowanych nieudaczników

 • ~jozef2012-09-02 09:39

  polska to chory i zlodziejski krajw ktorym morzesz dorobic sie garbu na plecach pozdrawiam

 • ~Joseph2012-09-02 09:25

  Auta też, naściagali zlomu z Niemiec remontują je , pala rozbite zderzaki wszystko co plastikowe, Jedzcie ekolodzy w okolice Wojnicza powietrze gorsze niż w krematorium nie ma czym oddychać.Mechanicy truja ludzi a wystarczylo by im podstawiac odplatniekontenery na plastikowe odpady.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV