Obserwując działania krajowych organizatorów targów i ich inwestycji, należy się spodziewać rozkwitu branży, szczególnie działalności konferencyjnej – uważa prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Podobnie jak na świecie, gdzie trwa rozbudowa światowych gigantów, jak na przykład budowa największego na świecie centrum targowego w Szanghaju, również w Polsce mamy ogromny wystawienniczy plac budowy.

Reklama

Z danych przekazanych przez 15 (w roku 2009 i 2011) i 17 (2010) profesjonalnych organizatorów kongresów Convention Bureau of Poland – Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że liczba spotkań biznesowych, głównie konferencji i kongresów, rośnie w lawinowym tempie. W 2009 roku tylko oni zorganizowali w sumie 600 spotkań i wydarzeń biznesowych, z czego 144 (23 proc.) to właśnie kongresy i konferencje. Rok później było to już odpowiednio 1193 i 406 (34 proc.), w 2011 to już 3001, a konferencje i kongresy stanowiły połowę wszystkich wydarzeń. Stąd aktywna rozbudowa tego typu ośrodków w całej Polsce.

Na terenie Targów Kielce, gdzie odbywa się niemal 500 konferencji, szkoleń i spotkań branżowych rocznie, trwa rozbudowa i modernizacja infrastruktury o wartości 170 mln zł. Jej elementem jest budowa nowoczesnego centrum kongresowego na 1 tys. miejsc, z parkingiem podziemnym oraz parkingiem wielopoziomowym.

Według portalu www.konferencje.pl w Polsce znajduje się ponad 100 obiektów kongresowo-targowych, z czego siedem ma możliwość zorganizowania konferencji na łączną liczbę ponad 4 tys. osób. Jeszcze w czerwcu zostanie otwarte centrum konferencyjno-wystawiennicze Arena Ostróda. W budowie są między innymi Cracovia Expo, Podkarpackie Centrum Kongresowe w Rzeszowie, Centrum Wystawienniczokongresowe w Opolu, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Jest więc ruch w branży, ale organizatorzy targów wiedzą, że infrastruktura to tylko połowa sukcesu.

Reklama

Wysoki poziom merytoryczny spotkań, obecność specjalistów o światowej renomie i udogodnienia techniczne to konieczność. Do lamusa odeszły suche odczyty. Teraz sale konferencyjne muszą być wyposażone w sprzęt multimedialny i profesjonalne nagłośnienie, tak aby możliwe były również spotkania online i wideo-konferencje – twierdzi prezes Mochoń.

W naszym Centrum planujemy w pełni wyposażone, przestronne biuro prasowe,eleganckie pokoje VIP, garderoby dla artystów, ale przede wszystkim sale konferencyjne, z których będzie można korzystać w różnych konfiguracjach. W sumie ich powierzchnia sięgnie 1,5 tys. mkw., co daje doskonałe warunki do organizacji małych spotkań, dużych kongresów i wydarzeń kulturalnych nawet na 1 tys. osób. W salach konferencyjnych będzie scena, którą będzie można dostosować do niemal każdego rodzaju spektakli. Jednym z elementów budynku kongresowego będzie także 57-m wieża widokowa z salą bankietową. To najdroższa inwestycja w historii Targów Kielce. Jej koszt to ponad 60 mln zł. – mówi prezes Mochoń.

Jako jedyny ośrodek w Polsce w halach wystawienniczych i obecnym Centrum Konferencyjnym Targi Kielce posiadają 22 monitory, na których można transmitować spotkania na żywo z dowolnego punktu. W przyszłości planowany jest hotel, na który obecnie Targi Kielce poszukują inwestora.