TVN wraz z ITI Holdings poinformowały w czwartek o rozpoczęciu na zasadzie wyłączności negocjacji na temat "ustanowienia strategicznego partnerstwa w Polsce z Grupą Canal+". Grupa Canal+ wchodzi w skład francuskiego koncernu Vivendi, który informował wcześniej, że jest zainteresowany aktywami TVN.

Reklama

Zdaniem prezesa zarządu OmnicomMediaGroup Jakuba Bierzyńskiego, czwartkowy komunikat TVN i ITI dotyczący strategicznego sojuszu pozostawia wiele pytań. "Nie do końca wiadomo, co oznacza w tym wypadku strategiczne porozumienie. Rozumiem, że pod tym eufemizmem kryje się sprzedaż firmy korporacji Vivendi. Do tej pory mówiono przecież o sprzedaży TVN-u inwestorowi branżowemu, strategicznemu" - powiedział.

W jego opinii, rozważać można też scenariusz, w którym Canal+ przejmie tylko platformę cyfrową TVN - platformę n. "To najcenniejsza, z punktu widzenia Canal+ część TVN-u. Z drugiej strony, spośród innych części składowych Grupy TVN, platforma n jest chyba najmniej ciekawa dla konkurenta Vivendi, czyli Time Warner. Ta firma jest zainteresowana telewizją naziemną, a nie satelitarną. Nie sadzę, żeby chcieli rozwijać ten biznes" - zaznaczył.

Jak przypomniał, na rynku platform cyfrowych w Polsce konkurencja jest silna. "Głównym konkurentem Canal+ jest Cyfrowy Polsat, który pobił go na głowę pod względem liczby abonentów i zasięgu" - powiedział.

Reklama

Również zdaniem analityka ING Andrzeja Knigawki, komunikat TVN i ITI jest bardzo lakoniczny. "Wydaje się, że określenie +partnerstwo+ oznacza, że firmy nie mogą się dogadać co do ceny sprzedaży aktywów TVN. Gdy rozwiąże się problem strefy euro, wyceny spółek poprawią. Można przypuszczać, że ITI przetrzyma Francuzów do końca tego roku i wtedy wróci do rozmów z Time Warner na temat sprzedaży" - zaznaczył.

Jego zdaniem nie można wykluczać też scenariusza, w którym Vivendi zainteresowane jest tylko platformą n. "Do takich transakcji z reguły potrzeby jest jednak jakiś duży fundusz private equity, który asystuje w dzieleniu Grupy i sprzedaży w częściach Grupy TVN. Jak dotąd nie słyszeliśmy o takim. Dla mnie to jednak wygląda bardziej na kupowaniu czasu przez ITI" - podkreślił.

Prezes ITI Wojciech Kostrzewa poinformował w czwartek dziennikarzy, że strony - TVN i Canal+ - mogą wypracować porozumienie do końca roku. "Obie strony pracują ciężko, aby osiągnąć porozumienie do końca roku. Dalsze szczegóły zostaną podane w momencie, kiedy będzie to możliwe" - zaznaczył. Na początku lipca TVN poinformował, że ITI Holdings, podmiot dominujący wobec TVN, rozważa różne opcje dotyczące ewentualnej sprzedaży całego posiadanego przez niego pośrednio pakietu akcji tej spółki, czyli 56 proc.

Reklama

Grupa TVN - która należy do Grupy ITI - jest właścicielem dziesięciu kanałów telewizyjnych: TVN, TVN7, TVN24, TVN CNBC Biznes, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, Telezakupy Mango, ITVN, NTL. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od grudnia 2004 roku, będąc częścią indeksu WIG 20. Do Grupy TVN należy Grupa Onet.pl S.A., w skład której wchodzi: Onet.pl, OnetBlog, Sympatia.pl, Onet.tv, OnetLajt, OnetSkype, Zumi, tvn24.pl i Plejada.pl. W ramach holdingu ITI samodzielnie funkcjonuje kanał Religia tv.

W październiku 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek platformę cyfrową "n". Do Grupy ITI należą też: sieć kin Multikino oraz klub piłkarski Legia. Holding posiada też udziały w Wydawnictwie Pascal i Tygodniku Powszechnym.

Vivendi to francuski koncern medialny obecny na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. W skład Grupy wchodzą m.in. Canal+, Maroc Telecom Group, Universal Music Group, SFR i GVT.