Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, w trakcie Kongresu Nowego Przemysłu ujawnił, iż resort gospodarki i skarbu wspólnie z przedstawicielami przemysłu pracują nad formułą, która zmniejszy obciążenie z tytułu podatku akcyzowego oraz opłat na wspieranie energii odnawialnej i skojarzonej (czyli zakupu tzw. kolorowych certyfikatów).

"Będziemy chronić nasz przemysł energochłonny. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której firmy uciekają z Polski ze względu na drogi prąd" - deklaruje Budzanowski. "Liczymy na porozumienie z Ministerstwem Finansów. Mamy nadzieję na mały sukces jeszcze w tym roku" - dodaje.

"Nareszcie temat zaczął funkcjonować w oficjalnych dyskusjach. Kluczową kwestią jest jednak powołanie międzyresortowego zespołu, który da tym zmianom zielone światło" - uważa Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Jego zdaniem rozwiązania prawne są już gotowe, wystarczy je wprowadzić. Ostatecznie jednak wszystko zależy od polityków.

Zadowolony z zamiarów ministerstwa jest też Robert Dankiewicz, koordynator energetycznej grupy zakupowej działającej pod skrzydłami Podkarpackiego Klubu Biznesu. "Czas po wyborach to właściwy moment na takie decyzje. Pytanie, kto będzie uprawniony do ulg, czyli jak duża będzie to musiała być firma lub w której gałęzi gospodarki działać" - zastanawia się Robert Dankiewicz.