Pozycja Warszawy jako centrum finansowego w Europie Środkowej jest niekwestionowana i przyczynia się do wzrostu zamożności obywateli - twierdzi prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W środę w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja CEE IPO Summit. Uczestniczą w niej przedstawiciele największych banków, kancelarii prawnych oraz spółek z naszego regionu Europy.

"Konferencja CEE IPO Summit to bardzo ważne wydarzenie dla Warszawy. Przede wszystkim dlatego, że gościmy tutaj przedstawicieli finansów, biznesu, którzy wiążą z Warszawą swoje plany zawodowe. Wszystkie sukcesy osób tutaj obecnych przyczyniają się niewątpliwie do rozwoju Warszawy i do wzrostu jej znaczenia, jako centrum gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreśliła w środę Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy oceniła, że Warszawa jako centrum finansowe jest "katalizatorem rozwoju branży usług finansowych, jak i całego miasta". "To przyczynia się do wzrostu zamożności obywateli" - powiedziała. Dodała, że Warszawa jest zapleczem biurowym i logistycznym dla firm. "Koszty biznesowe są tu konkurencyjne nie tylko wobec Londynu czy Frankfurtu, ale również wobec Budapesztu, Pragi czy Wiednia" - podkreśliła. Przypomniała, że stolica jest też siedzibą oddziałów niemal wszystkich dużych instytucji finansowych.

Gronkiewicz-Waltz mówiła o stolicy, jako uczestniku rynku finansowego. "Finansujemy się całkowicie z rynku kapitałowego poprzez emisję obligacji. Nie mamy żadnej pożyczki komercyjnej w banku" - powiedziała. Podczas konferencji CEE IPO Summit spółki z Europy Środkowo-Wschodniej, które rozważają przeprowadzenie oferty publicznej, będą miały okazję spotkać się ze światowymi inwestorami finansowymi, poszukującymi nowych możliwości rynkowych.