W środę podczas jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister powiedział, że kalendarz związany z upublicznieniem JSW jest realizowany i wprowadzenie spółki na giełdę stanie się faktem."Przyjęliśmy pewien kalendarz i konsekwentnie go realizujemy (). Cieszę się, że prospekt jest już obrabiany przez Komisję Nadzoru Finansowego, że wszystkie prace postępują. Myślę, że to zakończy się sukcesem; to będzie też krok milowy dla pozostałych spółek z branży" - powiedział Grad.

Zaznaczył, że wicepremier Waldemar Pawlak, który sprawuje funkcje właścicielskie wobec spółek węglowych, miał prawo mieć własną strategię w tej sprawie (wicepremier wstrzymywał zgodę na upublicznienie, czekając na porozumienie społeczne - PAP). Ważne jednak, że uzgodniony już w ubiegłym roku między resortami skarbu i gospodarki kalendarz jest realizowany. "Sposób, w jaki upublicznienie JSW zostało przygotowane, zarówno w sferze społecznej, jak i biznesowej, jest optymalny i korzystny dla wszystkich - dla załogi, samej spółki, Skarbu Państwa i całej gospodarki" - ocenił minister skarbu.

Jego zdaniem, w spółkach węglowych był dotąd opór przed upublicznieniem, który wprowadzenie JSW na giełdę pomoże przełamać. Jak mówił, środowisko górnicze często dążyło do utrzymania status quo, gdy chodzi o sprawy własnościowe w branży. "Gdy obserwuję branżę górniczą, czasem odnoszę wrażenie, że większość z nich (jej przedstawicieli - PAP) jest tak bardzo za tym procesem (prywatyzacji), że aż jest mu przeciwna" - powiedział minister. Według Grada, obecnie jest dobry moment na wprowadzenie JSW na giełdę. Ocenił, że firma jest w dużym stopniu - jak mówił - "zoptymalizowana", choć ma także problemy, dotyczące m.in. wielkości wydobycia węgla czy kwestii efektywnościowych.

Minister uważa, że nie byłoby upublicznienia JSW, gdyby wcześniej nie udało się z powodzeniem przeprowadzić prywatyzacji kopalni "Bogdanka". Jego zdaniem, wobec wielu narzekań branży górniczej, że "politycy przeszkadzają" węglowym firmom, nie ma nic lepszego, jak ich upublicznienie i poddanie rygorom spółek publicznych. "Naszym głównym celem jest, żeby JSW stała się spółką publiczną; żeby weszła na nowe tory swojego rozwoju" - podkreślił minister. Zgodnie z harmonogramem, JSW powinna zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. We wtorek prezes spółki Jarosław Zagórowski ocenił, że termin debiutu może przesunąć się maksymalnie o tydzień. Podkreślił, że oferta akcji spółki zostanie przeprowadzona w czerwcu.