Szef resortu gospodarki powiedział w poniedziałek, że wystąpi do premiera o skrócenie lub zrezygnowanie z rocznej karencji, by obecna wiceminister w jego resorcie Joanna Strzelec-Łobodzińska mogła ubiegać się o posadę prezesa KW.

"Będę się zwracał z taką propozycją do pana premiera" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Pawlak. Ocenił, że na Śląsku potrzeba osób, które mają nie tylko branżowe przygotowanie do zarządzania spółkami węglowymi, ale również "kontakty krajowe i europejskie". "Takie firmy jak Kompania Węglowa funkcjonują przecież nie tylko w samej przestrzeni wydobycia węgla. Prowadzenie takiej firmy wymaga trochę szerszego spojrzenia, aby poprawić jej proces organizacyjny, aby lepiej handlować węglem, budując relacje długoterminowe" - wyjaśnił wicepremier.

"Zależy mi na tym, by ludzie o takich kompetencjach (jak wiceminister Strzelec-Łobodzińska - PAP), wykraczających poza zarządzanie jedną firmą na Śląsku, zmieniali model zarządzania spółkami węglowymi" - dodał Pawlak. Szef resortu gospodarki, pytany przez PAP, kiedy zamierza wystąpić w tej sprawie do premiera, odparł: "W najbliższych dniach". Dodał, że Strzelec-Łobodzińska wystąpiła już o taką zgodę do szefa rządu. "Myślę, że będziemy mieli odpowiedź w najbliższym czasie" - powiedział.

O stanowisko prezesa KW ubiega się dwoje kandydatów: Strzelec-Łobodzińska oraz dotychczasowy wiceprezes spółki, koordynujący prace jej zarządu, Jacek Korski. Kompania Węglowa nie ma szefa od września ubiegłego roku, kiedy minister gospodarki odwołał poprzedniego prezesa, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne. Od tej pory firmą kieruje wiceprezes Korski.