Cena maksymalna akcji BGŻ została ustalona na 90 zł - poinformował w środę bank w prospekcie emisyjnym. Zapisy dla inwestorów indywidualnych odbędą się między 5 a 16 maja, a dla instytucji między 18 a 19 maja. "Zgodnie z prospektem, akcjonariusz sprzedający w uzgodnieniu z globalnymi koordynatorami oraz z DM PKO BP pełniącym rolę współoferującego, ustalili cenę maksymalną sprzedaży akcji sprzedawanych na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych w wysokości 90 zł" - napisano w prospekcie.

Prospekt sporządzono w związku z ofertą publiczną do 16 mln 46 tys. 596 akcji serii A i D. Oferującymi są Biuro Maklerskie BGŻ i Dom Maklerski PKO BP. Bank poinformował na stronie internetowej, że w ramach oferty publicznej 25 proc. akcji zostanie zaoferowane inwestorom indywidualnym, a pozostałe papiery instytucjom.

"Liczymy na duży udział inwestorów detalicznych. Będzie im oferowane 25 proc. całej oferty, z możliwością jej zwiększenia do 30 proc." - powiedział na środowej konferencji prasowej wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak. Zapis inwestora indywidualnego może opiewać od 12 do 120 akcji banku. Ostateczna liczba akcji oferowanych w poszczególnych transzach ma być opublikowana 17 maja "lub około tej daty".

Obecnie Skarb Państwa ma 37,23 proc. akcji BGŻ; Rabobank International Holding 59,35 proc. akcji; a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego. Po przeprowadzeniu oferty udział Skarbu Państwa zmniejszy się do 0,02 proc.