Polska odczuje ekonomiczne skutki japońskiego dramatu

Jędrzej Bielecki, Nino Dżikija, Michał Fura, Tż, Bloomberg | 2011-03-14 06:34 | Aktualizacja: 07:07
Polska odczuje ekonomiczne skutki japońskiego dramatu

Polska odczuje ekonomiczne skutki japońskiego dramatu (Fot. KIMIMASA MAYAMA / PAP/EPA)

Pierwszym efektem trzęsienia ziemi było wzmocnienie japońskiego jena i osłabnięcie walut państw najbardziej odległych od epicentrum. W tym złotego. Takich wtórnych wstrząsów w światowej gospodarce spodziewajmy się więcej.

reklama


Ogromne zniszczenia spowodowane kataklizmem zmienią plany japońskich firm na zagranicznych rynkach. Korporacje już dziś zapowiadają ściąganie funduszy na ratowanie swoich zakładów w kraju. To w równym stopniu może oznaczać ograniczanie japońskich operacji w USA, Chinach, Brazylii, jak też w Polsce.

– Skutki tej katastrofy odczują wszystkie kraje, w których Japończycy mają inwestycje bezpośrednie – mówi „DGP” prof. Stanisław Gomułka, ekonomista Business Center Club.

– Należy liczyć się z tym, że zyski firm będą transferowane do Japonii. Wstrzymane lub przynajmniej opóźnione mogą być też inwestycje dopiero planowane – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztofek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

A skala zaangażowania tamtejszych przedsiębiorstw w Polsce nie jest mała. Według Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego (JETRO) na polskim rynku działają 244 firmy z kapitałem japońskim, z czego ponad 72 to firmy produkcyjne, wśród których są Toyota Motor, Sumitomo Electric czy producent opon Bridgestone. Ten ostatni otrzymał niedawno zezwolenie na budowę w Żarowie kolejnego zakładu o wartości 130 mln zł. Na polski rynek wszedł też właśnie koncern Ryohin Keikaku, właściciel japońskiej marki Muji, którą firmowane są m.in. akcesoria domowe i odzież. Japończycy byli też zainteresowani inwestycjami w polską infrastrukturę. Na przykład budową Kolei Dużych Prędkości czy inwestycjami w polską energetykę jądrową. Teraz plany inwestorów mogą się zmienić.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Michał Fura

zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Jędrzej Bielecki

zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Bloomberg

Nino Dżikija

Autorem tekstu jest

Nino Dżikija

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Prognoza pogody i program TV