>>>Sam rozlicz się ze skarbowym. Ten program ci pomoże

Prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek wystosował list do premiera ws. zmian w OFE powiedział PAP, że zasadniczą sprawą jest to, "by nie stracić z oczu potrzeby zmian w całości systemu emerytalnego". Zapowiedział, że zorganizuje debatę publiczną na ten temat.

"Mam głęboką nadzieję, że projektowi rządowemu towarzyszy troska o stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla obecnie ubezpieczonych, ale także dla przyszłych emerytów" - powiedział PAP prezydent, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian, zakładających, że od początku kwietnia obecna składka do OFE, wynosząca 7,3 proc. zarobków brutto, zostanie podzielona.

OFE - według propozycji rządowej - dostaną początkowo 2,3 proc., docelowo - w 2017 r. - 3,5 proc. Reszta składki ma trafiać na indywidualne konta, zarządzane przez ZUS.

Według prezydenta, zanim przeprowadzone zostaną głębsze zmiany w systemie ubezpieczeń, "musi odbyć się debata publiczna, musi zostać podjęta próba znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy siłami politycznymi, środowiskami zainteresowanymi problemami emerytów, tj. związkami zawodowymi".

Co o liście prezydenta sądzi Donald Tusk? Rzecznik rządu, Paweł Graś potwierdził w piątek w rozmowie z PAP, że premier otrzymał list od prezydenta. "Premier Donald Tusk na pewno odniesie się do zawartych w nim propozycji w rozmowie z panem prezydentem" - poinformował rzecznik rządu. Nie powiedział jednak, kiedy dojdzie do takiego spotkania.