W środę o godz. 12 w Sejmie przedstawiona zostanie informacja na temat propozycji zmian dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych - poinformował we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. O informację taką wnioskowały kluby PO i SLD.Zdaniem Schetyny, proces legislacyjny ws. projektu reformującego OFE zajmie kilka miesięcy.

"Jeżeli uda nam się narzucić takie dobre tempo i dobrą pracę na poziomie podkomisji i komisji, to powinniśmy to skończyć w perspektywie kilku miesięcy. Czy to się uda - zobaczymy. To zależy od woli posłów, a potem senatorów, a także jakości projektu, który zostanie przez rząd przyniesiony, bo na razie znamy tylko założenia" - powiedział.

Premier Donald Tusk zapowiedział w zeszłym tygodniu, że OFE będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc., a pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Dzięki temu OFE nie będą zwiększać długu państwa. Tusk wyraził nadzieję, że w styczniu projekt wraz ze szczegółowym opisem skutków finansowych, jakie wywoła, trafi do parlamentu. Rząd chce, by zmiany obowiązywały od 1 kwietnia 2011 r.

Minister w kancelarii premiera Michał Boni powiedział w środę w TOK FM, że rządowy projekt reformujący OFE powinien być gotowy do 20 stycznia, "przedłożony do konsultacji trzytygodniowych na pewno (...) i mniej więcej gdzieś w połowie lutego - między 15 a 20 - powinien trafić do parlamentu".

Schetyna pytany, czy Sejm zdąży przed 1 kwietnia z uchwaleniem ustawy, pomimo iż projekt ustawy ws. OFE ma trafić do Sejmu w połowie lutego, odparł, że znane są przypadki ustaw, które były jeszcze w lepszym tempie przyjmowane przez parlament.

"Prawo musi być dobre. Uważam, że sprawa jest na tyle ważna i dotycząca nas wszystkich, że musimy dać gwarancję dobrego prawa, dobrej ustawy. Dużo zależy od jakości projektu rządowego. Wierzę, że on będzie więcej niż dobry, więc łatwiej nam będzie pracować tu w parlamencie" - powiedział marszałek Sejmu.