Kolejnym przykładem rewolucyjnej różnicy jest zawartość półek osiedlowych sklepów. Efektem kryzysu realnego socjalizmu był wszechobecny ocet. W sklepach nie można było kupić niczego innego poza nim. W przezroczystych butelkach z białą etykietą ocet straszył i stał się jednym z symboli rządów ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

A dziś? No cóż, rodzajów octu jest tak dużo, że trudno je zliczyć, a mimo to go brakuje. Choć jeszcze nie jest sprzedawany spod lady, to jednak staje się towarem deficytowym. Z ulgą można przyjąć tylko, że tłumaczenie handlowców jest takie samo jak to sprzed ćwierć wieku. – Braki towaru są tymczasowe – zapewniają i obiecują, że dostawy już są w drodze i wkrótce półki oraz magazyny się zapełnią.

Ekonomiści uspokajają jednak – nie grozi nam powrót rzeczywistości sprzed ponad dwudziestu lat. – Wszystko przez sezon na grzyby – tłumaczy prof. Jerzy Osiatyński, były minister finansów. – W tym roku jest ich prawdziwy wysyp i obywatele rzucili się, by przygotowywać przetwory – dodaje.

Czy oznacza to, że w latach 80. grzybów było mniej? Tego pewnie nikt nie zbada.

Prof. Osiatyński zapewnia, że z jego obserwacji wynika, że w Zakopanem octu nie brakuje. Na razie...