Komisja Europejska podjęła już decyzję o przyznaniu 80 mln euro na budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu i nie zmieniła swego stanowiska, mimo informacji o wątpliwościach ze strony Niemiec - zapewnił we wtorek PAP rzecznik KE Cezary Lewanowicz.

Reklama

"Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu 80 mln euro na dofinansowanie tego projektu i nie zmieniła swego stanowiska w tej sprawie. Przeciwnie, prace trwają. Gotowy jest projekt końcowej decyzji. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie między KE a inwestorami. Decyzja KE zostanie przyjęta we wrześniu" - powiedział Lewanowicz.

Chodzi o dofinansowanie z zaproponowanego przez Komisję Europejską w styczniu ub.r. planu ożywienia gospodarczego przez dofinansowanie kwotą 5 mld euro z budżetu UE kluczowych projektów inwestycyjnych. Zdecydowana większość z nich to projekty energetyczne, na które KE chce wydać około 4 mld euro.

Lewanowicz zwrócił uwagę, że niewyjaśniona pozostaje jedynie kwestia ewentualnego ponadgranicznego wpływu tej inwestycji na środowisko naturalne. W tej sprawie toczą się rozmowy między Polską i Niemcami.

Reklama



"Komisja oczekuje od właściwego niemieckiego urzędu ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Chodzi o potwierdzenie, że strona niemiecka zakończyła procedurę oceny transgranicznego oddziaływania tego projektu na środowisko i że zgadza się z oceną władz polskich, że ten projekt takiego oddziaływania nie ma" - powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że decyzja KE dotycząca uruchomienia płatności zawiera klauzulę ochrony środowiska. Oznacza to, że finansowanie wstępne (pre-finacing) jest dozwolone, ale inne przelewy pozostają zawieszone do czasu przesłania przez władze niemieckie oczekiwanego pisma.

Reklama

Rozmowy z Niemcami trwają. PAP dowiedziała się we wtorek, że KE dostała nieoficjalne zapewnienia ze strony polskiego rządu, że środowiskowe wątpliwości Niemiec zostały w pełni rozwiane. Generalny dyrektor ochrony środowiska Michał Kiełsznia wziął udział w poniedziałek w Świnoujściu w eksperckim spotkaniu ze stroną niemiecką w sprawie budowy terminalu LNG. Rozmowy dotyczyły właśnie kwestii środowiskowych przy realizacji inwestycji i jej eksploatacji.

Spółka Polskie LNG podpisała w połowie lipca umowę z wykonawcą terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal za ok. 3 mld zł i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r. Rozpoczęcie budowy terminalu gazu skroplonego jest planowane we wrześniu. Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością zwiększenia do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.