Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na zakup, należącej do Kompanii Węglowej (KW), kopalni "Silesia" przez spółkę z grupy czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego.

Wstępna umowa w tej sprawie ma być zawarta jeszcze w czerwcu - w tym miesiącu upływał termin ważności oferty zakupu "Silesii". W piątek KW podała jednak, że decyzją obu stron ważność oferty przedłużono do 23 grudnia. Chodzi o to, by mieć więcej czasu na załatwienie wszystkich formalności, niezależnych od KW i inwestora.

Reklama

"Zgoda UOKIK, to kolejny, po zgodach m.in. ministerstw gospodarki i skarbu, formalny krok w kierunku finalizacji tej transakcji. Brakuje jeszcze zgody resoru spraw wewnętrznych i administracji na zakup przez inwestora działek" - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Jego zdaniem, przedłużenie terminu obowiązywania oferty nie wynika z braku porozumienia między Kompanią a inwestorem (rokowania pomyślnie zamknięto już w kwietniu), ale służy temu, by był odpowiedni czas na dopełnienie wszystkich wymogów formalnych.

Reklama

Jak podał w piątek UOKiK, zgoda Urzędu dotyczy nabycia przez Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (PGS) części mienia Kompanii Węglowej (kopalnia Brzeszcze-Silesia Ruch II z Czechowic-Dziedzic). PGS to spółka założona przez pracowników "Silesii", gdzie inwestorem został czeski Energeticky a Prumyslovy Holding, skupiający ponad 20 przedsiębiorstw, głównie z Czech i Słowacji, działających m.in. na rynku energii elektrycznej.

Sprzedaż samodzielnej niegdyś kopalni "Silesia" jako części majątku Kompanii Węglowej będzie pierwszą taką transakcją w górnictwie, na mocy której prywatny inwestor przejmie czynną kopalnię węgla. W końcu maja na transakcję zgodziło się walne zgromadzenie akcjonariuszy Kompanii Węglowej, którego funkcje wypełnia minister gospodarki. Tym samym po stronie KW zostały spełnione formalności związane z planowaną sprzedażą kopalni, jako tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Równolegle z formalnościami dotyczącymi zgody poszczególnych instytucji prowadzone są prace resortu środowiska, dotyczące przeniesienia na rzecz inwestora koncesji, pozwalającej na eksploatację złóż węgla.

Reklama

Czytaj dalej>>>



Wartość transakcji ma być ujawniona dopiero, gdy podpisana zostanie umowa sprzedaży. Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji stron prowadzących rokowania, inwestor zapłaci za majątek kopalni znacznie mniej niż 111,5 mln zł, na które kilka lat temu wyceniano zakład; podejmie jednak znaczące zobowiązania inwestycyjne.

Firmą, która ma kupić "Silesię", jest Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (PGS), założone przez pracowników kopalni. Od początku jego ofertę wspierał inwestor - czeski Holding Energetyczny i Przemysłowy (Energeticky a Prumyslovy Holding). W lutym holding został formalnie inwestorem PGS, obejmując udziały w tej firmie. W ten sposób także formalnie stał się partnerem w negocjacjach z KW.

Inwestor deklaruje długoterminowe zaangażowanie w "Silesii", inwestycje w udostępnienie nowych pokładów węgla oraz zwiększenie poziomu jego wydobycia. Przedstawiciele czeskiej firmy podkreślają, że kopalnia położona jest zaledwie ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej zasoby węgla szacowane są na ok. 460 mln ton. Potrzeba jednak dużych inwestycji, by je udostępnić do eksploatacji.

Holding Energetyczny i Przemysłowy - według informacji tej spółki - skupia ponad 20 firm, zajmujących się m.in. produkcją i sprzedażą energii elektrycznej i cieplnej oraz usługami montażowymi w energetyce. Moc wytwórcza elektrowni i elektrociepłowni należących do EPH wynosi 330 megawatów elektrycznych i 1,4 tys. cieplnych. Do 2012 r. moc elektryczna ma zostać potrojona. Po 40 proc. udziałów w EPH należy do funduszy inwestycyjnych typu private equity: PPF Partners oraz J&T. Posiadaczem 20 proc. jest menedżer holdingu Daniel Kretinsky.

Rozmowy z PGS to już trzecia próba sprzedaży zagrożonej likwidacją, przynoszącej straty (w ubiegłym roku ponad 120 mln zł) kopalni "Silesia". Dwie pierwsze zakończyły się fiaskiem. Za sprzedażą zakładu są związki zawodowe; argumentują, że po inwestycjach i udostępnieniu nowych pokładów kopalnia może wydobywać dobry jakościowo węgiel i przynosić zyski.