1. Nie dowierzaj cenie i targuj się.

Bardzo często sprzedający na portalach internetowych umyślnie zawyżają podawaną cenę.Właścicielowi nieruchomości trudno jest się przyznać do tego, że musi sprzedać dorobek życia poniżej jego wartości. Dlatego często, nawet w sytuacji przymusowe,j sprzedający nie obniża ceny ofertowej. A czasem wręcz ją podnosi. Dobry kupujący musi więc sam zaproponować cenę, nawet dużo niższą niż oferowana i poprzeć ją mocnym stwierdzeniem "chcę kupić tę nieruchomość". Warto też w takiej sytuacji skorzystać z usług pośrednika. Zwiększa to szansę, że sprzedający się ugnie.

>>> Pół metra mieszkania za przeciętną pensję

2. Nie patrz jedynie na cenę.

Okazja nie zawsze musi oznaczać niską cenę. Warto rozglądać się za nieruchomościami położonymi na atrakcyjnych terenach i tych o wyróżniającej się architekturze. Trzeba pamiętać, by śledzić zmiany w lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego i inne działania władz. Należą do nich strefy ekonomiczne, programy rządowe, gminne ulgi w podatkach lokalnych, czy możliwość uzyskania dotacji. To wszystko może zwiększać atrakcyjność danej nieruchomości.

3. Dowiedz się, co ma na zbyciu komornik.

Licytacje komornicze nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem, a to tam można znaleźć prawdziwe okazje. Rzadko w pierwszej licytacji nieruchomość znajduje nabywcę i dlatego jest oferowana z dużo niższą ceną wywoławczą w kolejnej licytacji. Dodatkową zaletą jest pewny stan prawny nieruchomości i to, że nie jest ona w żadnym wypadku obciążona hipotecznie.

4. Pamiętaj, że szybkość jest w cenie.

By złapać okazję musimy być przygotowani finansowo do zakupu gotówkowego lub mieć uzgodnione z bankiem warunki udzielenia kredytu. Po wynegocjowaniu ceny i sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości należy zawrzeć umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. Tylko taka forma daje pewność, że nasz kontrahent nie wycofa się, gdy nasza oferta zostanie przebita.

>>> Zainwestuj w nieruchomości. Opłaci się

5. Bacznie obserwuj rynek albo zatrudnij specjalistę.

Poszukiwanie okazji jest zajęciem czasochłonnym. Potrzeba wytrwałości i doskonałej znajomości rynku. Zatem trzeba śledzić pojawiające się nowe oferty. Gdy brak nam na to czasu lepiej zasięgnąć opinii specjalisty. Pośrednik ma stały dostęp do nowych ofert i potrafi szybko wyłowić i wskazać nam okazyjną ofertę.