Takie są szacunki Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Wyliczenia obejmują czas od narodzin do momentu, gdy osiągnie pełnoletniość. Dla porównania suma podana przed rokiem była o 23 tysiące dolarów mniejsza.

>>> Zainwestuj w przyszłość dziecka

Wyliczenia te obejmują wyłącznie wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka. I tak, uwzględniono m.in. ceny żywności, zakwaterowania, opieki zdrowotnej oraz edukacji na szczeblu podstawowym i średnim, ale już nie na szczeblu wyższym.

Raport na temat kosztów wychowania dziecka amerykański rząd publikuje corocznie od 1960 r. W pierwszej jego edycji "cenę" latorośli oszacowano na 25,3 tys. dol.

W Polsce, w "wariancie oszczędnościowym", wystarczy 160 tysięcy złotych, co jest równoważne miesięcznym wydatkom w wysokości nieco ponad 650 złotych. Wystarczy jednak, że rodzice postanowią w przypadku małego dziecka zatrudnić opiekunkę, lub w przypadku starszego – posłać je do prywatnej szkoły, aby te koszty wzrosły o około 1000 złotych. Wtedy koszty znacznie wzrastają i wychowanie dziecka w naszym kraju, licząc od narodzin do 20 roku życia, może pochłonąć nawet pół miliona złotych.

>>> Na dziecko wydasz pół miliona