Nowe przepisy prawa telekomunikacyjnego, które zaczną obowiązywać już 6 lipca zakładają, że przeniesienie numeru z sieci do sieci będzie szybsze i bezpłatne - cztamy na wirtualnemedia.pl. Obecnie zmiana operatora trwa średnio 28 dni, a jej koszt to wydatek rzędu 50 zł.

>>> Kup komórkę od ojca Rydzyka

Według Anny Streżyńskij, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, to rozporządzenie stanowi jedną z największych rewolucji na polskim rynku telekomunikacji. "Minister Grabarczyk przejdzie do historii jako ten, który "uwolnił" abonentów - dał im realną możliwość zmiany operatora, z którego usług chcą korzystać" - dodaje.

Jak będzie można przenieść numer? Abonent lub użytkownik usługi pre-paid, który chce przejść się do innej sieci i zachować swój numer, nie będzie musiał już informować dotychczasowego operatora, że od niego odchodzi. Wystarczy, że złoży stosowny wniosek u nowego usługodawcy - osobiście w siedzibie, listownie lub przez Internet. W przypadku sieci komórkowej musi on być rozpatrzony w ciągu 6 godzin roboczych, a sieci stacjonarnych - jednego dnia roboczego.

>>> UOKiK idzie na wojnę z komórkami

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polska, pod względem czasu potrzebnego na przeniesienie numeru do innej sieci, to unijny zaścianek. Średnia dla Wspólnoty to 8,5 dnia, podczas gdy u nas to przeciętnie 4 tygodnie.