"To trend, który zaobserwowaliśmy w zeszłym roku. Jednak ze zjawiskiem zamykania stacji na taką skalę jak obecnie mamy do czynienia po raz pierwszy" - mówi Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Zamykane są stacje niedochodowe, niekorzystnie zlokalizowane, ale również te niespełniające wymogów ochrony środowiska.

W Polsce działają 6753 stacje benzynowe. To o 100 mniej niż jeszcze z końcem grudnia ubiegłego roku. Z najnowszych danych POPiHN wynika, że przez 15 miesięcy sieć stacji w naszym kraju skurczyła się w sumie o 150 obiektów, zaś tylko w I kwartale 2009 r. zamknięto 116 stacji benzynowych. Jak podaje Andrzej Olechowski, pełnomocnik Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, ubyło także 80 stacji autogazu.

Największe starty ilościowe zanotowali krajowi potentaci - Orlen i Lotos.Według ekspertów, jest to konsekwencja działań restrukturyzacyjnych w koncernach. "Optymalizują one swoją sieć i pozbywają się najmniej rentownych stacji" - tłumaczy Krzysztof Romaniuk. PKN Orlen chce jeszcze w tym roku sprzedać lub zlikwidować kolejnych 14 stacji własnych. W ciągu ostatniego 2,5 roku jego polska sieć zmniejszyła się już o 140 obiektów i to pomimo uruchamiania kilkudziesięciu nowych stacji rocznie. Również w Lotosie liczba stacji w I kw. 2009 r. osiągnęła rekordowo niski poziom - 315 (dla porównania 2,5 roku temu było ich 403).

Analitycy spodziewają się, że kurczenie się rynku stacji będzie w Polsce stałym zjawiskiem. Szacuje się jednak, że obiektów tego typu ubywać może jeszcze więcej. Według raportu WoodMacKenzie do roku 2020 liczba takich placówek w naszym kraju może spaść poniżej 6 tys. Oznaczałoby to, że do tego czasu zniknie nawet co ósma stacja.

Z jakiego powodu jeszcze w tym roku, działalność może wstrzymać co najmniej 100 kolejnych stacji? Kiedy i dlaczego spodziewana jest największa fala zamknięć stacji? Dlaczego prywatni właściciele stacji nie inwestują w modernizację swoich placówek?

>>> Więcej informacji na ten temat znajdziesz na gazetaprawna.pl

p