Pożyczenie pieniędzy bank uzależnia od stopnia zaawansowania budowy, sytuacji finansowej dewelopera czy przebiegu jego wcześniejszych inwestycji - pisze dziennik "Polska" powołując się na dane firmy doradztwa finansowego Expander.

Jeżeli deweloper dopiero grodzi teren pod budynek, gdzie powstanie nasze mieszkanie, to trudno liczyć na otrzymanie środków. W takim przypadku wniosków nie rozpatrują: mBank, MultiBank, Nordea Bank, BZ WBK, Alior, a także Bank Millennium. Ten ostatni oraz mBank i MultiBank wymagają aby inwestycja była przynajmniej w stanie surowym zamkniętym, czyli na etapie robót wykończeniowych. Mniej wymagający jest Raiffeisen Bank, który chce aby iinwestycja była doprowadzona do tzw. stanu zerowego (zakończone roboty ziemne, wylane fundamenty, ściany piwnic). Natomiast kredyt w Aliorze otrzymamy tylko wtedy, gdy nasze upatrzone mieszkanie jest gotowe do zamieszkania.

>>> Polbank już nie straszy klientów

Choć kredytu pod "dziurę w ziemi" nie wyklucza Eurobank to podkreśla, że czym stopień zaawansowania inwestycji większy to tym łatwiej otrzymać kredyt. O indywidualnym rozpatrywaniu wniosku mówią Pekao, Lukas Bank, Dominet Bank, Nordea Bank czy Dom Bank.

"Banki uzależniają ponadto udzielnie kredytu od sytuacji finansowej dewelopera, oceny możliwości realizacji inwestycji w założonym terminie czy przebiegu dotychczasowych inwestycji. Przykładowo Raiffeisen Bank wymaga, aby deweloper przeprowadził już przynajmniej jedną inwestycję mieszkaniową bądź zakończył inny etap w danej inwestycji" - czytamy w "Polsce".

>>> Ceny mieszkań ostro idą w dół

Lokalizacja jest istotna nie tylko dla kupującego nieruchomość. Banki też się tym interesują. Expander zauważył, że banki chętniej sfinansują zakup mieszkania na rynku pierwotnym na Kabatach niż na Tarchominie. "Podobnie jest w innych miastach - inwestycje położone w dzielnicach bardziej prestiżowych mają większą szansę na skredytowanie niż te zlokalizowane na peryferiach miasta" czytamy w "Polsce".

Wymagania wybranych banków przy udzielaniu kredytu na rynku pierwotnym.

Bank

Wymagania

Alior Bank

Odbiór mieszkania do użytkowania lub zabezpieczenia się na innej nieruchomości.

Millennium

Stopień zaawansowania inwestycji min. 20 proc.

Deutsche Bank

Inwestycja gotowa, akt notarialny podpisany przed przelaniem kredytu.

Raiffeisen Bank Polska

Deweloper zrealizował wcześniej co najmniej jedną inwestycję. Kredytowana inwestycja musi być rozpoczęta, a umowa podpisana w formie aktu notarialnego.

Źródło: Expander