Jeżeli nabyliśmy lokal jeszcze kilka lat temu, nawet gdy jego zakup sfinansowaliśmy kredytem we frankach, możemy nadal zarobić na jego sprzedaży - wynika z raportu Home Broker. Jak to możliwe? Ceny nieruchomości w ostatnich latach poszły mocno w górę. Dlatego, nawet jeżeli musimy spłacić wyższy kredyt w szwajcarskiej walucie, mimo wszystko dobrze zarobimy na tej transakcji.

W ten sposób również łatwiej uzyskamy kredyt, ponieważ będzie nas stać na wkład własny. Ostatecznie za uzyskane w ten sposób środki wyremontujemy nowe mieszkanie.

"Oczywiście w jeszcze lepszej sytuacji są ci, którzy mają mieszkanie bez żadnego długu lub z kredytem na mniej niż 100 proc. wartości nieruchomości. Problem z głowy mają też osoby, które zaciągnęły kredyt w złotych – one co prawda płaciły przez ostatnie lata wysokie raty, ale ich poziom zadłużenia nie zwiększył się z powodu osłabienia złotego." - komentuje Aleksandra Szarek z Home Broker.

>>>Po kredyt biegamy do kilku banków naraz

Z zakupem nie warto jednak czekać na obniżki cen nieruchomości. W wypadku, gdy mieszkania będą kosztować mniej, będziemy mogli taniej nabyć nieruchomość ale też nie otrzymamy dużo za nasz lokal.

Dlaczego warto teraz nabyć nową nieruchomość? "Argumentem przemawiającym za zamianą mieszkania na większe jest przede wszystkim duża liczba mieszkań, w których możemy przebierać. W takiej sytuacji sprzedający, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, są bardziej chętni do negocjacji." - wynika z raportu Home Broker.

>>>Warto negocjować ceny mieszkań

"Deweloperzy mogą zaproponować nam również wszelkiego rodzaju bonusy, jak na przykład wykończenie mieszkania gratis. Za kilka miesięcy sytuacja może ulec zmianie, ponieważ deweloperzy wstrzymują większość nowych projektów, tak więc wybór mieszkań będzie mniejszy. Może też pojawić się więcej chętnych na zakup nieruchomości, którzy wstrzymywali się z podjęciem decyzji zakupowej, czekając na kolejne spadki." - komentuje Aleksadra Szarek.

W gorszej sytuacji są osoby, które kupiły swoje mieszkanie w ciągu ostatnich dwóch lat, szczególnie gdy zaciągnęli kredyt we frankach. Ceny nieruchomości w ostatnim czasie spadły, dlatego ich lokal jest wart mniej. Z powodu umocnienia franka szwajcarskiego, muszą też spłacić wyższy kredyt. Dlatego, gdyby obecnie zdecydowali się na sprzedaż mieszkania, wyszliby na tym na minusie.