Konta oszczędnościowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla lokat – umożliwiają wypłatę zgromadzonych środków w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Ich oprocentowanie ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Spada bowiem znacznie wolniej niż w przypadku lokat.

>>> Konto kosztuje 800 złotych rocznie

Bank nakłada jednak pewne ograniczenia. "Przeważnie tylko pierwsza wypłata pieniędzy z konta jest darmowa, a przy kolejnych banki pobierają kilkuzłotowe prowizje" - przypomina bankier.pl. W BZ WBK od mają będzie to nawet 20 zł, a w mBanku jest to 5 złotych. Niektóre inne banki wymagają założenia zwykłego rachunku, za który zwykle trzeba płacić.

W przypadku większości banków stawka oprocentowania róśnie wraz z wysokością zgromadzonej kwoty. I tak w przypadku PKO BP na zysk w wysokości 5,5 proc. można liczyć tylko wtedy, gdy przyniesiemy ponad 50 tysięcy złotych. Dla mniejszym kwot oprocentowanie jest o pół procenta niższe. Kilka banków odestępuje od tej zasady. Taka sama wysokość oprocentowanie, już od pierwszej złotówki, dotyczy m.in. Eurobanku 6,06 proc. i Polbanku 5,50 proc.

>>> Szykuje się bankowa wędrówka ludów

Przegląd kont oszczędnościowych

Bank

Oprocentowanie dla kwoty 5 tys. złotych

Euro Bank

6,06 proc.

Getin

6 proc.

Polbank

5,5 proc.

Millennium

5 proc.

Kredyt Bank

5 proc.

Toyota Bank

4,97 proc.

Bank

Oprocentowanie dla kwoty 20 tys. złotych

Allianz Bank

6,1 proc.

Euro Bank

6,06 proc.

Getin

6 proc.

Dominet

6 proc.

Polbank

5,5 proc.

Źródło: Bankier.pl, banki