Prezes podkreślił, że banki wciąż zwiększają wymagania wobec klientów, a przez to wielu z nich nie otrzymuje środków potrzebnych zwłaszcza na inwestycje. "Istotną dźwignią dla rozwoju, zwłaszcza w sytuacji, kiedy obserwujemy znaczące spowolnienie. Akcja kredytowa może podtrzymać zarówno wydatki inwestycyjne, jak i konsumpcyjne, które budują podstawy wzrostu gospodarczego" - podkreślił Skrzypek.

>>> Coraz częściej skarżymy się na banki

"Zmniejsza się stopniowo, coraz szybciej, dynamika kredytów. Mamy obawy, że jeszcze w tym roku ta dynamika może być zerowa lub ujemna. Chociaż na razie statystycznie nie wygląda to najgorzej. Wszystkie jednak symptomy wskazują na to, że idzie to w niewłaściwym kierunku" - powiedział Skrzypek we wtorek w Polskim Radiu.

>>> Najwięcej kredytów na mieszkania od Pekao

Prezes NBP pozytywnie ocenił przebieg poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami banków komercyjnych, w którym udział wzięli także wiceminister finansów i zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Celem spotkania była inauguracja prac nad zaproponowanym przez NBP "Paktem na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej". "Było to pierwsze spotkanie, bardzo pozytywnie odbieram jego przebieg. Jest wola współpracy w tym obszarze" - powiedział Skrzypek. Szef NBP wyjaśnił, że tematem były przede wszystkim wymogi kapitałowe stawiane wobec banków. Dodał, że w maju mają być zaproponowane konkretne rozwiązania, które mają rozruszać akcję kredytową.