Według portalu paliwowego e-petrol.pl litr benzyny Eurosuper 95 kosztuje w Polsce średnio 3,89 złotyc, oleju napędowego - 3,57, a LPG - 1,72. Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) podaje ceny niższe - odpowiednio: 3,86, 3,55 i 1,7 zł - ale widać, że ceny wkrótce spadną. Kilkudziesięciozłotowe obniżki cen hurtowych benzyn i oleju napędowego wprowadzone dzisiaj przez Orlen i Lotos powinny przełożyć się na korzystniejsze ceny na stacjach paliwowych.

>>> Paliwa staniały, bo złoty się umacnia

Ewentualny wzrost cen może się wiązać ze spadkiem popytu na benzyny. Ich sprzedaż spadła w 2008 roku o 5 procent. Według cytowanej przez portal forsal.pl prezes PIPP Haliny Pupacz, ta tendencja może utrzymać się w kilku najbliźszych latach. Inaczej jest z olejem napędowym. Jego sprzedaż będzie rosła. Zeszły rok przyniósł wzrost 5-procentowy. Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), w latach 2009-2015 konsumpcja tego paliwa będzie się zwiększać w tempie 2-6 procent rocznie.

Może jej towarzyszyć wzrost cen paliw. "Wiąże sie to z nałożeniem na producentów i importerów obowiązku sprzedaży biopaliw i koniecznością utrzymywania zapasów obowiązkowych. Firmy zostały zobligowane do dodania do paliw w tym roku określonej części biokomponentów. Ten wymóg spełnią, ale stanie się to dużym kosztem. Sprzedaż biopaliw nie jest bowiem opłacalna" -uważa dyrektor POPiHN Jacek Wróblewski.